Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-07-17, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Rusza festiwal towarzyszący VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Rozpoczęła się 6. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Od wczoraj młodzi wiolonczeliści z całej Europy (m.in. Rosji, Niemiec, Francji czy Anglii) biorą udział w jedynych tego typu kursach mistrzowskich w Polsce. » więcej 2019-07-15, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ograniczają samodzielne myślenie" Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyborczą. » więcej 2019-07-15, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Akcja "Trzeźwy poranek" w Nysie. Sprawdzono 200 kierowców 1 na dwustu kierowców skontrolowanych o poranku przez nyską policję zdecydował się wsiąść za kółko będąc pod wpływem alkoholu. Taki jest efekt akcji 'Trzeźwy poranek'. » więcej 2019-07-15, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Pokoje do rodzinnych spotkań powstały w nyskim PCPR Pokoje do spotkań rodziców biologicznych z dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej powstały w siedzibie nyskiego PCPR. To dwa pomieszczenia, pełne książek i zabawek. Pieniądze na adaptacje, 10 tysięcy złotych, wyłożył zarząd… » więcej 2019-07-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Dni otwarte w Pracowni Rozwoju Zawodowego PUP w Nysie Cykl pod hasłem Dni Otwarte organizuje od poniedziałku (15, 16, 17 lipca) Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. W programie m.in. spotkania z doradcami zawodowymi. » więcej
478479480481482483484
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »