Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-08-06, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Zakończyła się akcja poszukiwawcza na Jeziorze Nyskim. Ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny Zakończyły się poszukiwania prowadzone od weekendu na Jeziorze Nyskim. Kilkadziesiąt minut temu ratownicy wspólnie z policją odnaleźli ciało zaginionego w sobotę mężczyzny. » więcej 2019-08-05, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Powiat nyski chce pożyczyć 12 milionów złotych. Pieniądze trafią głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych Nyskie starostwo chce zaciągnąć 12-milionowy kredyt. Pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych. » więcej 2019-08-05, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nadal nie odnaleziono 62-latka, który wypadł za burtę jachtu na Jeziorze Nyskim. Szanse, że przeżył są bardzo małe Wciąż trwają poszukiwania 62-letniego mężczyzny, który w sobotni (03.08) wieczór wypadł z jachtu na Jeziorze Nyskim. » więcej 2019-08-05, godz. 12:28, Patronaty - polecamy Zaryzykuj i przyjdź po swoją karykaturę – przed nami VIII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim! „Polacy i Czesi na wywczasach nad Jeziorem Nyskim” - to temat przewodni tegorocznego, VIII Polsko-Czeskiego Weekendu Satyry i Karykatury. » więcej 2019-08-04, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Zdjęcia 360 stopni i informacje na temat użytecznych miejsc czekają na turystów w wirtualnym przewodniku po Nysie Nysa doczekała się kolejnego multimedialnego przewodnika. Tym razem miasto nazywane Śląskim Rzymem można podziwiać z lotu ptaka i na fotografiach 360 stopni. » więcej
472473474475476477478
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »