Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-09-09, godz. 15:24, Patronaty - polecamy Ruszyła III edycja akcji „Przedszkolak Ratuje” – dzieci nauczą się udzielać pierwszej pomocy! „Przedszkolak Ratuje” to akcja profilaktyczno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku 5-6 lat. Warsztaty odbędą się w przedszkolach na terenie powiatu nyskiego - dzieci nauczą się udzielać pierwszej pomocy oraz właściwie reagować… » więcej 2019-09-07, godz. 21:06, Sport i turystyka Stal Nysa wygrywa memoriał Zdzisława Kiczyńskiego Memoriał im. Zdzisława Kiczyńskiego był ostatnim sprawdzianem przed startem sezonu I ligi siatkarzy. Triumfowali w nim gospodarze - Stal Nysa. » więcej 2019-09-07, godz. 16:33, Wiadomości z regionu Ratownicy wodni rywalizują nad Jeziorem Nyskim. "Oprócz sprawdzenia umiejętności, możemy zdobyć nowe doświadczenia" 12 drużyn rywalizuje dziś (07.09) nad Jeziorem Nyskim w ramach V Mistrzostw Polski Południowej w Ratownictwie Wodnym na Wodach Otwartych. » więcej 2019-09-06, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo chce rozbudować ofertę noclegową dla młodzieży. Ma powstać nowa bursa 30 nowych miejsc mieszkalnych dla uczniów szkół średnich powstanie wkrótce w budynku nyskiej 'budowlanki'. Tamtejsze starostwo zdecydowało o przebudowie pomieszczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej na bursę. » więcej 2019-09-04, godz. 14:20, Wiadomości z regionu Uwaga! Telefoniczni oszuści znów w natarciu Dzwonią i podszywają się pod krewnych, którzy rzekomo uczestniczyli w wypadku drogowym i potrzebują finansowej pomocy. Policja ostrzega przed oszustami, którzy próbują metodą na 'członka rodziny' wyłudzić pieniądze. Do kolejnych… » więcej
462463464465466467468
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »