Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-10-05, godz. 11:17, Gospodarka Przyjmowanie bioodpadów w Domaszkowicach może ruszyć w grudniu. Burmistrz Nysy przeprasza za zaistniałe problemy Składowisko odpadów w Domaszkowicach będzie mogło wznowić przyjmowanie bioodpadów najprawdopodobniej na początku grudnia. Do tego czasu samorządy muszą korzystać z alternatywnych miejsc ich odbioru. » więcej 2019-10-04, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski zapowiada wsparcie budowy mieszkań "bez barier". Pierwsze mają być gotowe za 3 lata w Nysie Janusz Kowalski zapowiada wsparcie budowy mieszkań dla seniorów i niepełnosprawnych w Nysie. » więcej 2019-10-04, godz. 15:00, Gospodarka Trasa kolejowa Opole - Nysa: Nowe tory są, ale prędkość... po staremu W poniedziałek (7.10) wznowiony będzie ruch kolejowy na całej linii Opole - Nysa, jednak pociągi nadal będą jeździły tam z prędkością, jak przed remontem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza tłumaczy, że za 120 milionów złotych położono… » więcej 2019-10-04, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Milowy krok w kierunku przywrócenia działalności „Aleksandrówki”. "Będzie przeznaczona na rehabilitację dzieci" Reaktywowany będzie ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci „Aleksandrówka” w Jarnołtówku. Solennie zapewniają o tym władze powiatu nyskiego oraz poseł PiS Katarzyna Czochara, która od ponad pięciu lat prowadzi związane z tym starania… » więcej 2019-10-04, godz. 08:30, Sport i turystyka Wygrana Stali Nysa w Bielsku-Białej. "Nie spodziewałem się, że wygramy tak gładko" 3-1 pokonali BBTS siatkarze Stali. Nyska drużyna dominowała na parkiecie, a mecz mógł skończyć się wcześniej. » więcej
454455456457458459460
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »