Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-11-12, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt godzin by zapełnić oba pojemniki w kształcie… » więcej 2019-11-11, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Nysa uczciła 101. rocznicę odzyskania niepodległości. "Polska już nigdy nie pozwoli się zepchnąć z mapy świata" Nysa uczciła Narodowe Święto Niepodległości. Obchody w tym mieście rozpoczęły się dziś (11.11) rano mszą za ojczyznę w miejscowej bazylice. » więcej 2019-11-11, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Świętujemy. Powiaty Opolszczyzny w hołdzie Niepodległej Koncerty pieśni patriotycznych, msze święte, spotkania pod pomnikami. Programy uroczystości z okazji 11 listopada są w naszym regionie bardzo bogate. » więcej 2019-11-08, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Tłok w pociągach na linii Opole - Nysa [INTERWENCJA] Pasażerowie Przewozów Regionalnych linii Nysa - Opole narzekają na tłok w pociągach. Najwięcej korzysta z połączenia około godziny 7 rano, kiedy do szkół w Opolu dojeżdża młodzież. Nasza słuchaczka, która interweniuje w tej… » więcej 2019-11-08, godz. 18:14, Wiadomości z regionu Dwa nowe auta w nyskiej policji Dwa nowe radiowozy marki Hyundai i30 Wagon zasiliły flotę nyskiej Komendy Powiatowej Policji. Samochody wyposażone w silnik z turbodoładowaniem o mocy 140 koni mechanicznych mogą rozwinąć prędkość do 200 km/h. » więcej
442443444445446447448
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »