Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-01-08, godz. 20:00, Gospodarka Powiat nyski z budżetem. "Planujemy największe w regionie wydatki na inwestycje" Radni powiatu nyskiego przyjęli tegoroczny budżet. Po długiej debacie, zatwierdzono początkowy projekt, bez uwzględniania zgłaszanych przez radnych poprawek. » więcej 2020-01-05, godz. 09:31, Sport i turystyka Cenne zwycięstwa w Krispol 1. lidze Udaną siatkarską sobotę (04.01) mają za sobą wszystkie pierwszoligowe drużyny z Opolszczyzny. Każda z nich zaliczyła zwycięstwo, a najbardziej spektakularne zanotowała Stal Nysa. » więcej 2020-01-04, godz. 21:25, Gospodarka Z plastikowych odpadów powstaną kompostowniki. Pod Nysą ruszy pierwsza taka instalacja w regionie Jeszcze w tym roku, pod Nysą ma zostać uruchomiona nowoczesna instalacja przetwarzająca odpady z tworzyw sztucznych. Będzie to pierwsza i jak na razie jedyna tego typu linia na Opolszczyźnie. » więcej 2020-01-04, godz. 19:30, Gospodarka Nysa chce, by część terenu po FSD służyła małym i średnim firmom Nysa chce zachęcić małych i średnich przedsiębiorców do inwestowania na terenie byłej fabryki samochodów. Dzięki unijnym pieniądzom udało się uzbroić teren, który ma się stać parkiem przemysłowo-technologicznym. » więcej 2020-01-04, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Odjazdy o stałej porze sprawdziły się, ale nie każdemu pasowały, dlatego nyski MZK uzupełnił swoją ofertę Regularność w rozkładzie nyskiej komunikacji miejskiej sprawdziła się, ale w niektórych miejscach konieczne były dodatkowe kursy. Nyski MZK chciał w ten sposób lepiej dopasować ofertę do potrzeb pracujących i uczniów. » więcej
429430431432433434435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »