Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-08-11, godz. 22:46, Wiadomości z regionu Grupy z Nysy i Prudnika już na pielgrzymim szlaku Pierwsi uczestnicy 43. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę wyruszyli już na trasy. Wędrowanie rozpoczęli (w niedzielę rano) pielgrzymi z Nysy, a po południu z Prudnika. Wszyscy w doskonałych nastrojach gotowi byli do przejścia… » więcej 2019-08-10, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Na dziedzińcu nyskiego muzeum zabrzmią dziś swingowe melodie Nyskie muzeum zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Letnie koncerty na dziedzińcu Pałacu Biskupiego. » więcej 2019-08-09, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyski SOR czekają zmiany. Ma być szybciej i sprawniej Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nysie czekają zmiany. Dzięki przebudowie, będzie można udzielić pomocy większej liczbie pacjentów, a warunki ich pobytu na oddziale oraz komfort pracy personelu, ulegną poprawie. » więcej 2019-08-08, godz. 17:42, Wiadomości z regionu Sinice przypływają i odpływają. Choć Jezioro Nyskie wczoraj się zazieleniło, to dziś znów można się w nim kąpać Woda w Jeziorze Nyskim znów jest zdatna do kąpieli. Mimo, że wczorajszego (08.08) ranka przy brzegu pojawiły się sinice, dziś plażowiczom nie zagraża już niebezpieczeństwo. » więcej 2019-08-06, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Zakończyła się akcja poszukiwawcza na Jeziorze Nyskim. Ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny Zakończyły się poszukiwania prowadzone od weekendu na Jeziorze Nyskim. Kilkadziesiąt minut temu ratownicy wspólnie z policją odnaleźli ciało zaginionego w sobotę mężczyzny. » więcej
472473474475476477478
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »