Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-12-10, 09:05 Autor: Dorota Kłonowska

Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole – dr Barbara Piechaczek.
- Początki muzeum w Głubczycach sięgają 1910r, ale już sześć lat później zbiory zostały przewiezione na przechowanie do Nysy w obawie przed działaniami wojennymi. Potem nastąpiła reaktywacja placówki, ale dopiero od 2008r nasze muzeum mieści się w obecnej siedzibie, czyli w zabytkowym ratuszu – mówi dyrektor muzeum.
Z dr Barbarą Piechaczek rozmawiamy także o specyficznym położeniu Głubczyc, gdzie schodzą się dwa pasma górskie, co ma wpływ na warunki klimatyczne, ale i w dużym stopniu determinowało gospodarkę i historię tej ziemi.
- Nie wszyscy wiedzą, że przebiegały tutaj ważne szlaki handlowe, a zbocza porastały winnice - niczym we Włoszech. Wpływy klimatu śródziemnomorskiego sięgają Głogówka – wyjaśnia gość programu Pogranicze.
Dyrektor muzeum opowiada też o skarbie z Jabłonki i losach księgi głubczyckiej, czyli pochodzącej z 1421r Księgi Praw Miejskich Głubczyc. Oryginał tego kodeksu został przekazany w 2002 roku przez Barbarę Piasecką Johnson w darze Narodowi Polskiemu i znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. W uroczystości przekazania uczestniczyła dr Barbara Piechaczek, która ma niemały wkład w rozwikłanie skomplikowanych, powojennych losów księgi.
Barbara Piechaczek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-09-29, godz. 10:25, Audycje z powiatów Uśmiechnięte „Babie Lato w Górach Opawskich” Głuchołazy, od kilku dni posiadające tytuł „Miasta Orderu Uśmiechu”, spodziewają się około tysiąca chętnych do uczestnictwa w X Jubileuszowym Rajdzie Kolarsko-Pieszym Babie Lato w Górach Opawskich. Jego pomysłodawcą i organizatorem… » więcej 2018-09-24, godz. 10:10, Audycje z powiatów Adrian Dwornicki – w poszukiwaniu europejskiego dziedzictwa Adrian Dwornicki, to historyk i regionalista od dziecka związany z Otmuchowem. Mimo młodego wieku ma w swoim dorobku kilka publikacji o tym mieście, jak też o polsko - czeskim pograniczu. Ostatnio uczestniczył w otwarciu tzw. kapsuł… » więcej 2018-09-16, godz. 20:00, Audycje z powiatów Anatol Bukała „Zasłużony dla turystyki” w kraju i dla OROT-u Anatol Bukała - szef wydziału kultury, sportu i turystyki UM w Nysie - znalazł się w gronie 3 osób uhonorowanych na jubileuszowej gali Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odznaką „Za zasługi dla turystyki”. To najwyższe… » więcej 2018-09-10, godz. 08:14, Audycje z powiatów EDD na polsko – czeskim pograniczu. W Czechach świętują raczej w dużych miastach - W 2017r rekord pobiła Francja - tam w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa wzięło udział 12 mln osób. W Niemczech 4 mln, w Czechach ponad milion. Najwięcej wydarzeń jest w dużych aglomeracjach, jak Praga, Ostrava, czy Brno. U nas… » więcej 2018-09-09, godz. 14:43, Audycje z powiatów Czesi gubią się na polskich ścieżkach i szlakach. Brakuje tablic - Powinniśmy się uczyć od Czechów czytelnego oznakowywania tras i ścieżek. My u nich wszędzie trafiamy, oni w Polsce się gubią - mówi Henryk Szylar, który codziennie jeździ rowerem do Czech. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »