Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-12-10, 09:05 Autor: Dorota Kłonowska

Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole – dr Barbara Piechaczek.
- Początki muzeum w Głubczycach sięgają 1910r, ale już sześć lat później zbiory zostały przewiezione na przechowanie do Nysy w obawie przed działaniami wojennymi. Potem nastąpiła reaktywacja placówki, ale dopiero od 2008r nasze muzeum mieści się w obecnej siedzibie, czyli w zabytkowym ratuszu – mówi dyrektor muzeum.
Z dr Barbarą Piechaczek rozmawiamy także o specyficznym położeniu Głubczyc, gdzie schodzą się dwa pasma górskie, co ma wpływ na warunki klimatyczne, ale i w dużym stopniu determinowało gospodarkę i historię tej ziemi.
- Nie wszyscy wiedzą, że przebiegały tutaj ważne szlaki handlowe, a zbocza porastały winnice - niczym we Włoszech. Wpływy klimatu śródziemnomorskiego sięgają Głogówka – wyjaśnia gość programu Pogranicze.
Dyrektor muzeum opowiada też o skarbie z Jabłonki i losach księgi głubczyckiej, czyli pochodzącej z 1421r Księgi Praw Miejskich Głubczyc. Oryginał tego kodeksu został przekazany w 2002 roku przez Barbarę Piasecką Johnson w darze Narodowi Polskiemu i znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. W uroczystości przekazania uczestniczyła dr Barbara Piechaczek, która ma niemały wkład w rozwikłanie skomplikowanych, powojennych losów księgi.
Barbara Piechaczek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-15, godz. 13:24, Audycje z powiatów Jak wycieczka, to na Pradziada doliną Białej Opawy Taką wycieczkę przy ostatnich, jesiennych promieniach słońca, poleca Kazimierz Staszków, krajoznawca, który wytyczył wiele szlaków turystycznych na polsko - czeskim pograniczu. » więcej 2018-10-15, godz. 11:25, Audycje z powiatów Przybywa regionalistów na polsko – czeskim pograniczu - Cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi chce odkrywać historię pogranicza i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. A jest co odkrywać, tym bardziej, że pogranicze, to nie tylko wąski pasek wzdłuż granicy państwa… » więcej 2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »