Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-12-03, 10:22 Autor: Dorota Kłonowska

Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu?

Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Spotkanie w Pokrzywnej [Fot.Euroregion Pradziad]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.PTTK Tryton]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Anatol Bukała [Fot.Dorota Kłonowska]
Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy łączyły się i były dobrze oznakowane. Tym bardziej, że powoli pojawia się "E - bike. Nowoczesna turystyka", która była tematem konferencji.
- Rozmawialiśmy o elektrycznych rowerach, którymi interesuje się coraz więcej osób. Pod względem ekologicznym są one alternatywą nie tyle dla tradycyjnych rowerów, co dla samochodów. Potrzebne będą zatem dogodne trasy, a faktycznie jest z tym problem, bo gminy i powiaty budują wprawdzie ścieżki rowerowe, ale nieraz brakuje właściwej synchronizacji, połączeń tych ścieżek. Zwracałem na to uwagę – mówi uczestniczący w spotkaniu Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki UM w Nysie.
Gość programu Pogranicze odniósł się także do interwencji Henryka Szylara – turysty rowerowego, który w jednym z naszych programów krytykował brak oznakowania atrakcyjnej ścieżki rowerowej prowadzącej po wale Jeziora Nyskiego.
- To uzasadniona interwencja, faktycznie turyści, którzy nie znają terenu mogą stracić tam orientację. Niezwłocznie podjęliśmy rozmowy z Wodami Polskimi, które są zarządcą tego terenu i okazuje się, że najprawdopodobniej będzie możliwe postawienie tam znaków i tablic. Oczywiście na warunkach uzgodnionych z Wodami Polskimi, bo jezioro jest zbiornikiem retencyjnym. Procedury są skomplikowane, tak więc szybko nie będzie, ale już przygotowuję pierwsze pisma – mówi Anatol Bukała.
W audycji także rozmawiamy o unijnych, transgranicznych projektach realizowanych na polsko – czeskim pograniczu, o warunkach dla narciarzy i zimie w Czechach. Nasz gość poleca również atrakcyjne miejsca na rodzinne wycieczki po drugiej stronie granicy.
Anatol Bukała w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-10-15, godz. 13:24, Audycje z powiatów Jak wycieczka, to na Pradziada doliną Białej Opawy Taką wycieczkę przy ostatnich, jesiennych promieniach słońca, poleca Kazimierz Staszków, krajoznawca, który wytyczył wiele szlaków turystycznych na polsko - czeskim pograniczu. » więcej 2018-10-15, godz. 11:25, Audycje z powiatów Przybywa regionalistów na polsko – czeskim pograniczu - Cieszę się, że coraz więcej młodych ludzi chce odkrywać historię pogranicza i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. A jest co odkrywać, tym bardziej, że pogranicze, to nie tylko wąski pasek wzdłuż granicy państwa… » więcej 2018-10-08, godz. 16:59, Audycje z powiatów Euroregion PRADZIAD wydaje podręcznik do nauki czeskiego - To nie tylko książka, powstanie również płyta z nagraniem czeskich lektorów. Cieszę się, że jednym z nich będzie zaprzyjaźniona z nami Eva Czechova - zastępca dyrektora MIKS Krnov - mówi Joanna Korzeniowska - kierowniczka programowa… » więcej 2018-10-08, godz. 11:42, Audycje z powiatów Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej - To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy… » więcej 2018-09-29, godz. 12:05, Audycje z powiatów Jan Rotter z Jesenika o współpracy z polskimi seniorami i młodzieżą Jan Rotter jest dyrektorem Centrum Usług Socjalnych w Jeseniku, które zajmuje się szeroko pojętą opieką nad seniorami w Czechach. To zarówno prowadzenie mieszkań chronionych, jak też domów dziennego pobytu, czy Uniwersytetów III… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »