Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-11-05, 10:08 Autor: Dorota Kłonowska

Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę

Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Michał Raczyński [Fot.PTTK Tryton]
Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej.
Komandorem zlotu jest nysanin Michał Raczyński, który w miniony weekend gościł kilkuosobową delegację władz zarządu głównego PTTK w Warszawie. Wizyta miała na celu wytyczenie tras rowerowych po pograniczu i szereg ustaleń organizacyjno – logistycznych.
- Panie życzą sobie, żeby trasy nie były zbyt karkołomne, „pod górkę”, z kolei panowie kolarze chcą się zmęczyć. A pamiętajmy, że przyjadą przodownicy, a więc ludzie już nie tacy młodzi. Postanowiliśmy zatem wytyczyć trzy takie szlaki – do 50, 80 i ponad 100 km. Wszystkich zakwaterujemy i nakarmimy w Nysie – to ogromne wyzwanie. Trzeba też właściwie zabezpieczyć około 600 rowerów. W zamian nie tylko Nysa i pogranicze, ale i cała Opolszczyzna zyska na promocji. Nic zatem dziwnego, że już trwają przygotowania, choć zlot jest zaplanowany w przyszłym roku – mówi Michał Raczyński.
Gość programu Pogranicze przejechał w swoim życiu rowerem ponad 500 tys.km i zwiedził 40 krajów. Posiada wszystkie prestiżowe polskie i europejskie medale i odznaki kolarskie. Był komandorem największych w Europie, kilkutysięcznych zlotów i rajdów rowerowych. Rower, to jego pasja i sposób na zachowanie zdrowia. Mimo, że ma 80 lat, jest w doskonałej formie i codziennie, niezależnie od pogody przemierza rowerem 50 km.
Z Michałem Raczyńskim rozmawiamy także o czeskich zwyczajach związanych z 1 listopada i Zaduszkami.
- Czechy, to kraj tylko w części zamieszkały przez katolików. Tam te dni są dniami roboczymi, a cmentarze też wyglądają inaczej. Owszem, są zadbane, ale nikt nie stawia na grobach dziesiątków zniczy i kwiatów. Tam pamięta się o zmarłych przez cały czas, a nie na pokaz. Tymczasem u nas niektórzy przyjeżdżają tylko z okazji tych świąt, objuczeni zakupami, a bywa, że dopiero szukają grobu bliskich na cmentarzu. Mnie się to nie podoba – mówi Michał Raczyński.
Michał Raczyński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej 2018-12-10, godz. 08:50, Audycje z powiatów Nyski punkt informacji turystycznej coraz bliższy Czechom 40% turystów odwiedzających punkt informacji turystycznej w Nysie, to Czesi, a zainteresowanie wciąż wzrasta. Można tam kupić oryginalne pamiątki i bezpłatnie otrzymać mapy oraz przewodniki. Są także specjalne, polsko - czeskie… » więcej 2018-12-03, godz. 10:22, Audycje z powiatów Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu? Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie… » więcej 2018-11-26, godz. 18:51, Audycje z powiatów Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach Kolejna kadencja nowego - starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy. » więcej 2018-11-26, godz. 18:40, Audycje z powiatów Trasy rowerowe bezpieczniejsze w Czechach? Okazją do rozmowy o ścieżkach rowerowych po obu stronach granicy jest spotkanie przygranicznych gmin w Pokrzywnej (23.11), zorganizowane przez Euroregion Pradziad. Zdaniem Henryka Szylara - pasjonata turystyki rowerowej górskiej, Polacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »