Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-10-08, 11:42 Autor: Dorota Kłonowska

Powstaje polsko - czeska wystawa o opozycji na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej

Edward Hałajko w sali spotkań parnerskich [Fot.Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko w sali spotkań parnerskich [Fot.Dorota Kłonowska]
Polsko - czeska wystawa patchworku w Muzeum Powiatowym w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Polsko - czeska wystawa patchworku w Muzeum Powiatowym w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Zygmunt Wielowiejski [Fot.Dorota Kłonowska]
Zygmunt Wielowiejski [Fot.Dorota Kłonowska]
- To będzie duże wydarzenie, wystawa, jakiej jeszcze nie było. Temat trudny, ale nie można go unikać zwłaszcza, że wystawa będzie rocznicowa. Powstanie z okazji 30. rocznicy upadku totalitaryzmu w Czechosłowacji i Polsce. Już rozpoczęliśmy przygotowania wspólnie z Czechami – mówi Edward Hałajko – dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.
„Nie byliśmy sami. Sprzeciw wobec reżimu na Ziemi Jesenickiej i Nyskiej”. Tak brzmi tytuł tej wystawy, która zostanie otwarta w przyszłym roku w wersji polskiej i czeskiej, ale już trwają nad nią prace. Przed kilkoma dniami właśnie w tej sprawie nyskie muzeum odwiedziła delegacja z bliźniaczej placówki w Jeseniku.
- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że poza planem tematycznym na poziomie ogólnokrajowym, pojawi się również historia działań antyreżimowych na poziomie regionalnym – czytamy w koncepcji wystawy, opracowanej przez dyrektorów obu muzeów.
Z Edwardem Hałajko rozmawiamy także o aktualnej wystawie polsko – czeskiej, prezentowanej w Muzeum Powiatowym w Nysie, która jest efektem warsztatów w Czechach, czyli prezentującej prace wykonane techniką patchworku. To barwne obrazy, których wykonanie jest bardzo pracochłonne, nieraz jedna praca powstaje przez 2 lata. Wystawa już odwiedziła Pragę, pojedzie wkrótce do USA.
Kolejny temat, to „Historia Fotografii w Nysie”, czyli niedawne spotkanie autorskie w Zygmuntem Wielowiejskim, uznanym w Europie kolekcjonerem dawnych fotografii, który właśnie wydał książkę pod takim tytułem.
Edward Hałajko zapowiada także dużą inwestycję w muzeum – trwają przygotowania do budowy windy w Pałacu Biskupim, o której mówi się od lat. Na razie osoby niepełnosprawne są bowiem z wózkami wnoszone przez pracowników muzeum na pierwsze piętro, gdzie odbywają się koncerty i mieszczą się sale wystawiennicze.
Edward Hałajko w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »