Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-05-06, 16:19 Autor: Dorota Kłonowska

Płaskowyż Dobrej Ziemi łączy gminy pogranicza. Razem z MAS Opavsko i MAS Hlucinsko

Adriana Dziaczyszyn [Fot.Dorota Kłonowska]
Adriana Dziaczyszyn [Fot.Dorota Kłonowska]
Adriana Dziaczyszyn – szefowa biura LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi w Kietrzu, była gościem nyskiego studia Radia Opole w paśmie DAB plus POGRANICZE. Mówiła o działalności tego stowarzyszenia, które łączy podmioty gospodarcze, instytucje i samorządy gmin: Głubczyce, Baborów, Kietrz, Branice, Prudnik, Lubrza i Głogówek.
- Nasze stowarzyszenie się rozrasta, zaczynaliśmy od czterech gmin, teraz doszły trzy kolejne. Projekty, które realizujemy, mają na celu poprawę życia ludzi, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach. Gros przedsięwzięć prowadzimy wspólnie z czeskimi partnerami – MAS Opavsko i MAS Hlucinsko. To odpowiedniki Plaskowyżu Dobrej Ziemi w Opavie i w miejscowości Hlucinsko. Są to zarówno tzw. projekty miękkie, np. wydawnictwa, jak i twarde, które pozwalają na wzbogacenie turystycznej oferty miejscowości. Z MAS Opavsko realizowaliśmy duże przedsięwzięcie pod nazwą „1000 lat wspólnej historii. Mieszko i Dobrava”, bo związki polsko-czeskie właśnie tak daleko sięgają – mówi Adriana Dziaczyszyn.
Zdaniem gościa programu Pogranicze, Polacy mogą się wiele nauczyć od czeskich sąsiadów.
- Kiedy u nas niewiele się jeszcze mówiło o smogu i termomodernizacji, Czesi byli już świetnie przygotowani i zaprosili nas na cykl szkoleń. Podobnie teraz skutecznie walczą z roślinami agresywnymi – dodaje szefowa kietrzańskiego biura LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi.
Adriana Dziaczyszyn w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-14, godz. 23:29, Audycje z powiatów Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »