Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-27, 08:43 Autor: Dorota Kłonowska

„U cioci na imieninach” – nyska szkoła muzyczna na serio i z przymrużeniem oka

"U cioci na imieninach" [Fot. PSM i i II stp. w Nysie]
"U cioci na imieninach" [Fot. PSM i i II stp. w Nysie]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
Wujek Leon [Fot.PSM Nysa]
Wujek Leon [Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
[Fot.PSM Nysa]
Państwowa Szkoła Muzyczna w Nysie I i II stopnia, to placówka z tradycjami i znakomitymi absolwentami, o których głośno w kraju i za granicą. Aktualnie trwają przygotowania do sztandarowych imprez - Międzynarodowego Kursu Big – Bandów i Akademii Wiolonczelowej. Jednocześnie nauczyciele i uczniowie postanowili się zabawić, wystawiając spektakl słowno-muzyczny „ U cioci na imieninach”.
- Ta piosenka chodziła mi po głowie przez cały rok. W końcu razem z Nikolą Nowak, moją byłą uczennicą napisałyśmy scenariusz. To przezabawna sztuka, pełna humoru, w stylu retro, a centralne postaci, to ciocia Klocia, czyli ja, oraz wujek Leon, w którego wcielił się nasz dyrektor Janusz Dąbrowski. – mówi sopranistka, prowadząca klasę śpiewu Jadwiga Chlewicka.
- Nie było łatwo wystawić taką sztukę w stylu lat 50. Trzeba było postarać się o stroje, rekwizyty, między innymi mamy stare radio z adapterem. Ale warto tak się zabawić, przy okazji dając radość innym – mówią uczennice, śpiewające aktorki Katarzyna Charłamów, Natalia Byrska i Wiktoria Wojdyła.
Młodzież ma nadzieję, że nie poprzestanie na jednym spektaklu, bowiem zawsze bardzo aktywnie włącza się w życia miasta. Koncerty uczniów i nauczycieli tradycyjnie towarzyszą muzealnym wernisażom, a latem są to występy plenerowe. Swojej sceny również chętnie użycza NDK.
W tym roku przed PSM I i II stopnia w Nysie stoi duże wyzwanie – zabytek czeka gruntowny remont. Zajęcia tak zostaną przeorganizowane, aby uczniowie na tym nie ucierpieli. Dodajmy, że założycielem szkoły był nyski poeta, potomek Norwidów - Jerzy Kozarzewski, a placówka znajduje się na zabytkowym Rynku Solnym, sąsiadując ze Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety, Carolinum, Muzeum Powiatowym i Domem Komendanta.
Jadwiga Chlewicka, Katarzyna Charłamów,Natalia Byrska i Wiktoria Wojdyła w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »