Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-19, 18:44 Autor: Dorota Kłonowska

Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej

Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
- Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu w Prudniku (15.03) w ramach Euroregionu PRADZIAD złożyliśmy wniosek o dofinansowanie podobnych działań na polskim pograniczu – mówi Daniel Palimąka z zarządu powiatu nyskiego.
Takim projektem są zainteresowane powiaty uczestniczące w spotkaniu, jak: krapkowicki, nyski, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki. Szczegóły będą omawiane już na kolejnych posiedzeniach Euroregionu PRADZIAD.
Z Danielem Palimąką rozmawiamy także o rozpoczęciu kolejnego etapu prac w ramach transgranicznego projektu budowy drogi z Nysy do Pisecnej. To zadanie wartości ok.5 mln euro, które powiat nyski na razie zrealizował w połowie.
- Zaczęliśmy od nyskich ulic: Krawieckiej i Długosza, potem była Biała Nyska, Koperniki i dalej będą kolejne miejscowości aż do granicy państwa. Powstaje nie tylko nowa nawierzchnia, także ronda, ścieżki rowerowe, odwodnienie, oświetlenie, cała nowa infrastruktura. Wsłuchujemy się w uwagi mieszkańców i dokładamy do tego zadania z własnego budżetu – będzie to ok. 2-3 mln zł. Chodzi o to, aby było bezpiecznie nie tylko na drodze do Czech, lecz także dla mieszkańców w ich miejscowościach – mówi Palimąka.
Powiat nyski realizuje wiele transgranicznych projektów, mimo, że nie ma podpisanej umowy partnerskiej z żadnym regionem w Czechach.
- Tam nie ma powiatów, a zawsze staramy się współpracować ze zbliżonymi terytorialnie obszarami - wyjaśnia Palimąka.
Gość programu POGRANICZE często odwiedza Czechy prywatnie. Jest bowiem zapalonym miłośnikiem koni i pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy stadninami i ośrodkami jeździeckimi.
- To moja pasja, której efektem będzie książka ”Jeździectwo i hodowla koni na pograniczu nysko – jesenickim” – zapowiada Daniel Palimąka.
-
Daniel Palimąka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-11-05, godz. 15:45, Audycje z powiatów Legenda o chciwym furmanie i prawdziwa historia o domu czeskiego grabarza Wszystkich Świętych, to święto skłaniające do refleksji, chociaż inaczej obchodzone przez Czechów i Polaków. Z regionalistą Kazimierzem Staszkowem rozmawiamy o świątecznych zwyczajach, szukamy śladów Polaków i odwiedzamy czeskie… » więcej 2018-11-05, godz. 10:08, Audycje z powiatów Około sześciuset turystów kolarzy będzie promowało Opolszczyznę Trwają przygotowania do 59. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Przyjeżdża co najmniej 560 kolarzy oraz wielu gości zagranicznych, w tym szefów europejskiej federacji kolarskiej. » więcej 2018-10-29, godz. 10:06, Audycje z powiatów Nauka, praktyki, staże - nyska PWSZ coraz bliżej Czechów - Na transgraniczną współpracę otwierają się nie tylko uczelnie po obu stronach granicy. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z czeskimi firmami i zakładami, aby przyjmowały na staże naszych studentów. Nie jest to łatwe, ale pierwsze… » więcej 2018-10-29, godz. 08:55, Audycje z powiatów Z Głuchołaz do Jesenika na świętowanie 100 lat niepodległości Zaproszeniem na Turystyczny Rajd Niepodległości, jaki 11 listopada poprowadzi z Głuchołaz do Jesenika, rozpoczynamy rozmowę z gościem programu POGRANICZE - dr Pawłem Szymkowiczem. To historyk, regionalista, przewodnik turystyczny i… » więcej 2018-10-23, godz. 09:47, Audycje z powiatów Nyskie PTTK TRYTON szykuje zimowe atrakcje na pograniczu Jeszcze na dobre nie zakończył się jesienny sezon w górach, a turyści z nyskiego oddziału PTTK Tryton mogą powoli zakładać narty i wyciągać sanki z piwnicy. Nie zabraknie zimowych wypadów w Góry Opawskie, a także dalszych wycieczek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »