Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-14, 23:30 Autor: Dorota Kłonowska

Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów

Remigiusz Kamiński [Fot.UM Nysa]
Remigiusz Kamiński [Fot.UM Nysa]
Nyskie fortyfikacje [Fot.Dorota Kłonowska]
Nyskie fortyfikacje [Fot.Dorota Kłonowska]
Kompleks nyskich fortyfikacji z lotu ptaka [Fot.UM Nysa]
Kompleks nyskich fortyfikacji z lotu ptaka [Fot.UM Nysa]
Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych budowlach, zasób tego kilkusethektarowego terenu. Aby być blisko swoich pasji i marzeń, nawet wybudował sobie dom na podgórzu Fortu Prusy. Znany jest także jako występujący w stroju z epoki narrator widowisk batalistycznych.
- Cieszę się, że ruszył program rewitalizacji nyskich fortyfikacji. Uważam, że są dobre wzorce w tym zakresie do naśladowania. To forteczne budowle w innych państwach Europy, które miałem okazję zwiedzać, a daleko nie szukając, wystarczy zaglądnąć do Twierdzy Josefov w Czechach. Zresztą mamy i u nas na kim się wzorować. Jeszcze w 1948r były zachowane trasy edukacyjne po nyskich fortyfikacjach, z mostkami nad fosą i olinowaniami, zbudowane przez przedwojennych autochtonów. Moim zdaniem właśnie te ścieżki edukacyjne, to podstawa przy rewitalizowaniu nyskich fortyfikacji. Zachowały się zdjęcia i mapy z tego okresu, które posiadam –mówi Remigiusz Kamiński.
Gość Radia Opole w Powiecie Nyskim opowiada też o bogactwie przyrodniczym fortów, które należy zachować. To kilkusetletnie dęby w Forcie Prusy, rzadkie gatunki ptaków i płazów, czy też kolonie nietoperzy, które już zostały objęte specjalnym programem ochrony.
- Przestrzegam też przed zwiedzaniem fortów na własną rękę i szukaniem przygód, bo może się to zakończyć tragicznie. Są tam korytarze pełne pułapek, głębokie studnie i wiele niebezpiecznych miejsc. Zapewniam, że nie została tam schowana Bursztynowa Komnata, czy inne skarby. To wszystko są mity i legendy. Natomiast jest faktem, że w nyskich fortyfikacjach przebywały tak sławne postaci, jak m.in. markiz Marie Joseph de La Fayette, czy Charles de Gaulle.
Dodajmy, że nyska gmina etapami pozyskuje finansowe wsparcie na rewitalizację zabytkowych fortyfikacji. Oprócz działań podejmowanych celem ochrony nietoperzy, mają tam powstać ścieżki edukacyjne z tablicami poglądowymi, trasy spacerowe, czy też mini-muzeum w Forcie II.
Remigiusz Kamiński w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-01-30, godz. 07:25, Audycje z powiatów 44 lata z KTUKOLEM. Eligiusz Jędrysek o kozach, czarownicach i Pradziadzie - Mamy wspaniałe warunki do uprawiania turystyki po obu stronach granicy, ale niezbędne jest rowerowe połączenie Nysa - Głuchołazy - Czechy. Bez tego trudno promować bezpieczną turystykę rowerową na pograniczu - mówi Eligiusz J… » więcej 2018-01-30, godz. 07:24, Audycje z powiatów Lekarzy jak na lekarstwo, projektów i inwestycji pod dostatkiem Głuchołaski ZOZ nie stanął wprawdzie przed dylematem zamknięcia oddziałów z powodu braku lekarzy, ale pracuje w minimalnej obsadzie.- Każdego dnia modlę się, żeby któryś z lekarzy sam się nie rozchorował, bo mielibyśmy poważny… » więcej 2018-01-30, godz. 07:23, Audycje z powiatów Konsultacje społeczne w sprawie „ę”. Korzekwice, czy Korzękwice? Wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego pytamy m.in. o tegoroczny budżet, o gminne finanse, inwestorów, nadchodzącą sesję rady gminy a także o konsultacje społeczne w Korzękwicach dotyczące zmiany nazwy tej miejscowości. Poruszamy… » więcej 2018-01-22, godz. 07:25, Audycje z powiatów Inwestycyjny rok w nyskim Zespole Placówek Specjalnych Zespół Placówek Specjalnych w Nysie jest największym na Opolszczyźnie kompleksem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Skupia prawie 300 wychowanków i zatrudnia 180 nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zamiast… » więcej 2018-01-22, godz. 07:23, Audycje z powiatów Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »