Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-04-23, godz. 09:11, Audycje z powiatów Kilkadziesiąt imprez turystycznych na pograniczu Nyski oddział PTTK TRYTON rodzinnym rajdem rowerowym rozpoczął już wiosenny sezon turystyczny. - Organizujemy tyle imprez w nadchodzących miesiącach, że bez kalendarza ani rusz, można się pogubić - przyznaje szef oddziału Marcin… » więcej 2018-04-15, godz. 15:34, Audycje z powiatów Jest milion na zakup domów, chętnych do tworzenia rodzinnych domów dziecka brak Nawet zakup willi nie stanowi zachęty do tworzenia rodzinnych domów dziecka w powiecie nyskim. Pierwszy taki dom funkcjonuje od grudnia - powiat kupił dla rodziny dom za ponad pół mln zł - ale na razie to jedyna taka placówka. W budżecie… » więcej 2018-04-15, godz. 15:34, Audycje z powiatów Nyskie Bractwo Kurkowe powalczy o tytuł Kurkowego Króla Europy - Najpierw „rozgrzejemy się” u siebie, na strzelnicy Carolinum, gdzie spotykamy się na zawodach strzeleckich ze służbami mundurowymi z całej Opolszczyzny, potem dopiero Holandia - mówi hetman Krzysztof Stopyra. » więcej 2018-04-14, godz. 15:25, Audycje z powiatów W Libercu znalazł żonę. Polsko - czeskie koneksje Romualda Kamudy Niewiele jest zakątków w Czechach, do których nie dotarł gość programu Pogranicze - Romuald Kamuda. Jest tłumaczem języka czeskiego, przewodnikiem turystycznym, organizatorem wycieczek, ale i samorządowcem, który doprowadził do… » więcej 2018-04-09, godz. 12:44, Audycje z powiatów Prudnik, Krnov, Jesenik i Bruntal – nowe plany przygranicznej współpracy Małgorzata Halek - Malinowska - kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik uważa, że najważniejsze dla rozwoju promocji na pograniczu nie są pieniądze i formalne umowy, ale przyjaźń i zapał ludzi, którzy chcą współpracować… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »