Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-03-08, 10:34 Autor: Dorota Kłonowska

Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu

Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Mariusz Krawczyk [Fot.Dorota Kłonowska]
Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko – czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 – 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie. A małżeństwo Mieszka I z Dobrawą dało początek państwu polskiemu i jest najbardziej dobitnym dowodem więzów łączących Czechów i Polaków
- Z badań wykopaliskowych i znalezisk z epoki neolitu wynika, że na tereny obecnego pogranicza migrowały ludy z obszarów naddunajskich, które przechodziły przez Bramę Morawską pomiędzy Sudetami i Karpatami. Zostało odkrytych i udokumentowanych kilkadziesiąt takich stanowisk wczesnoneolitycznych i był to początek cywilizacji na tych ziemiach. Polsko – czeskich powiązań można się doszukiwać w kolejnych epokach i wiekach, bo oba narody są z sobą historycznie związane – mówi Mariusz Krawczyk, szef działu archeologii Muzeum Powiatowego w Nysie.

Archeolog podaje przykład unikatowego znaleziska w okolicach Paczkowa, kiedy to jeden z rolników podczas prac polowych wyorał skarb srebrnych monet z X wieku, a były to denary książąt czeskich. Z kolei niektóre obecne, przygraniczne pałace po stronie czeskiej, niegdyś stanowiły własność biskupów wrocławskich. Po pograniczu prowadziły też szlaki handlowe, kwitł przemysł i rzemiosło, a szczególnie słynęło ono ze szkła użytkowego i artystycznego, które trafiało nawet na dwory królewskie.

Obecnie po polsko – czeskim pograniczu prowadzą wspólne szlaki, jak np. Szlak Czarownic, łączą te ziemie postaci świętych – przykładem Jan Nepomucen, czy artystów, jak Karol Dankwart.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z czeskimi archeologami. My natrafiamy na ich znaleziska, oni są w posiadaniu naszych. Nawzajem to dokumentujemy, fotografujemy, bowiem najważniejsze jest nie tyle ich fizyczne posiadanie, co sama informacja – mówi Krawczyk.
Mariusz Krawczyk w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-04-30, godz. 12:37, Audycje z powiatów Nyska PWSZ katalizatorem współpracy transgranicznej To nowe hasło promocyjne nyskiej uczelni zawodowej, która wkrótce podpisze oficjalną umowę o współpracy ze swoim jesenickim partnerem, a już w październiku czeka na studentów z Czech. » więcej 2018-04-30, godz. 10:19, Audycje z powiatów Smaki pogranicza Eweliny i Marcina Pinkowskich - Nasze podróże są jak wielka bombonierka. Najpierw jedna czekoladka, potem nabieramy ochotę na coraz więcej i więcej. Pogranicze, to dla nas miejsce szczególne, bo wiąże się z osobistymi wspomnieniami jeszcze z czasów narzeczeństwa… » więcej 2018-04-23, godz. 15:45, Audycje z powiatów Prudnik i Krnov połączone sportem, muzyką i sztuką „Sztuka nas łączy” - taki projekt realizuje obecnie Prudnik ze swoim miastem partnerskim - Krnovem. Każda z gmin otrzymała na to przedsięwzięcie po 20 tys. euro. » więcej 2018-04-23, godz. 12:12, Audycje z powiatów Nysa – demograficzną Polską w pigułce? „Sytuacja demograficzna jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej na przykładzie miasta Nysa oraz powiatu nyskiego - stan obecny i perspektywy” - taką ogólnopolską konferencję zorganizowano (19-20.04) w Nysie. Tamtejszy… » więcej 2018-04-23, godz. 10:08, Audycje z powiatów Nie ma dyskusji o demografii bez seniorów. Ryszard Rogowski o potrzebach najstarszych nysan - Nasi seniorzy najczęściej domagają się powstania nowego, przestronnego Domu Dziennego Pobytu, chcą też oddziału geriatrycznego w nyskim szpitalu, albo przynajmniej poradni geriatrycznej. Na razie mamy obietnicę budowy domu - mówi… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »