Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-02-14, 09:16 Autor: Dorota Kłonowska

Krzysztof Herman: Czesi to nasi najukochańsi wrogowie

Krzysztof Herman (trzeci z lewej) [Fot. Twierdza Nysa]
Krzysztof Herman (trzeci z lewej) [Fot. Twierdza Nysa]
Krzysztof Herman na Forcie II [Fot.Dorota Kłonowska[
Krzysztof Herman na Forcie II [Fot.Dorota Kłonowska[
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
Na polu bitwy stoją po przeciwnej stronie barykady i strzelają do siebie z armat. Na co dzień od lat nie ma lepszych przyjaciół, jak nyscy legioniści z legionów polsko- włoskich i czeskie wojska rekonstrukcyjne ze Zlatych Hor oraz garda javornicka.
- Od Czechów wszystko się zaczęło. My, jako miłośnicy nyskich fortyfikacji, zaprosiliśmy w 2001 roku na seminarium do Nysy gardę zlatohorską i oniemieliśmy, widząc ich mundury, uzbrojenie i to, jak potrafią z entuzjazmem odtwarzać historię i zarazem bawić się. Zaczęliśmy ich podglądać, fotografować z ukrycia i wkrótce sami mieliśmy już stroje i broń. Wtedy wszystko było jeszcze nieudolne, nie było tak powszechnego Internetu, wzorców historycznych, dzisiaj się z tego śmiejemy, że wyglądaliśmy, jak clowni – mówi Krzysztof Herman.

Obecnie czeskie i nyskie wojska rekonstrukcyjne spotykają się zarówno na polach walk całej Europy, jak i prywatnie, po obu stronach granicy. Czesi najbardziej lubią odwiedzać nyskie fortyfikacje, którymi są zachwyceni, bo takiego skarbu u siebie nie posiadają.

- Bardzo nam fortów zazdroszczą, mówią, że gdyby mieli takie u siebie, to zrobiliby z nich „perełkę” – mówi Krzysztof Herman, który jest dzierżawcą Fortu II, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji i Komendantem Fundacji Twierdza Nysa.

Z komendantem rozmawiamy także o zagospodarowaniu fortu, planach na ten rok, współpracy z gminą, ale również o prywatnych pasjach i związkach z Czechami. Krzysztof Herman żartuje, że się „wżenił” w pół - czeską rodzinę, bowiem teść jest emerytowanym, czeskim policjantem, a teściowa – Polka, przez wiele lat była szefową przejścia granicznego. Teraz wszyscy mieszkają w Głuchołazach, zatem na pograniczu.

- Teść do teraz mówi tylko po czesku, ale rozumie język polski, teściowa mówi po polsku, ale rozumie czeski. A w mundurze legionisty chodzę nie tylko ja, także moje dzieci i małżonka. Najpierw była markietanką, teraz jest żołnierzem. Razem jeździmy na bitwy i parady – mówi Herman.
Krzysztof Herman w rozmowie z Dorotą Klonowską

Zobacz także

2018-02-14, godz. 09:12, Audycje z powiatów Siatkarskie, rodzinne soboty w nowej hali w Nysie. Wszystko za darmo Z Mirosławem Aranowiczem rozmawiamy w paśmie DAB plus o sportowo- rekreacyjnych propozycjach na lato, zajęciach dla rodzin w nowej hali sportowej, ale też podsumowujemy ferie na lodowisku i krytej pływalni. Z bezpłatnych wstępów -… » więcej 2018-02-05, godz. 19:06, Audycje z powiatów Mieszka w Javorniku, pracuje w Paczkowie. Diana Vitasek o mężu – Czechu i nowych sąsiadach Diana Vitasek pracuje w wydziale promocji Urzędu Miejskiego w Paczkowie, a codziennie po pracy jedzie do domu do czeskiego Javornika. - Mam męża Czecha i na razie mieszkamy w Javorniku. On chce w Czechach, ja w Polsce, szukamy consensusu… » więcej 2018-02-05, godz. 19:04, Audycje z powiatów „Pogranicze opowiada”. Krystyna Dubiel o bogactwie polsko – czeskiego regionu Krystyna Dubiel jest autorką książki „Pogranicze opowiada”, autorką przewodników i opracowań polsko-czeskiego pogranicza, teraz przygotowuje kolejną niespodziankę miłośnikom turystyki. To trasa spacerowa po Nysie industrialnej… » więcej 2018-02-05, godz. 19:03, Audycje z powiatów Zakłady się rozbudowują, a pracowników w Głuchołazach brak O inwestycyjnym budżecie 2018 roku, rewitalizacji części zdrojowej Głuchołaz, dotacjach dla szkół, być może kolejnej podstawówce, a także wsparciu służącemu ochronie środowiska, rozmawiamy z wiceburmistrzem Głuchołaz Romanem… » więcej 2018-01-30, godz. 07:26, Audycje z powiatów Dla nich nie ma granic. Liczenie ptaków po polskiej i czeskiej stronie granicy Rozpoczyna się akcja liczenia ptaków na pograniczu. To odpowiedź na unijną, tzw. ptasią dyrektywę z 2008 roku, obowiązującą w specjalnych obszarach ochrony ptactwa. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »