Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-10, 11:32 Autor: Dorota Kłonowska

11 stycznia rusza filia WORD w Nysie. Zainteresowani są też mieszkańcy Dolnego Śląska

Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
Daniel Palimąka [Fot.Dorota Kłonowska]
Ponad 20 lat nysanie czekali na przywrócenie w Nysie egzaminów na prawo jazdy. Nasz gość, Daniel Palimąka z zarządu powiatu nyskiego, uważa, że ta decyzja będzie miała same pozytywne skutki. Nyski ośrodek przyciągnie klientów także z Dolnego Śląska, zatem więcej pieniędzy trafi do WORD w Opolu. To także prestiż dla nyskiego PKS, w którego bazie działa filia.
- Powiat przygotował i sfinansował całe to przedsięwzięcie, począwszy od nowoczesnego placu manewrowego po pomieszczenia do zdawania egzaminów i socjalne. Wszystko wykonaliśmy pod dyktando specjalistów i wręcz z entuzjazmem, bo długo czekaliśmy na reaktywację nyskiej filii WORD. Wszyscy pytają, czy takie egzaminy w Nysie będą łatwiejsze. Myślę, że nie, ale jest istotne, że mieszkańcy nie będą już musieli jeździć do Opola, czy do Kędzierzyna-Koźla – mówi Palimąka.

Nasz gość ocenia miniony rok jako bardzo efektywny w zakresie inwestycji – drogowych i nie tylko. Powiat pozyskał miliony złotych – głównie z Unii Europejskiej – na priorytetowe zadania, jak m.in. przebudowę ulicy Piastowskiej czy transgraniczną trasę Nysa – Pisecna. Powstała też tężnia w Głuchołazach.

Przyszłoroczny budżet będzie jeszcze bogatszy – rozpocznie się niemal 20-milionową budową centrum rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych i seniorów, są plany remontu dwóch sal gimnastycznych w „Rolniku”, powstanie 100 km nowych dróg w gminach powiatu nyskiego. Starostwo chce też zagospodarować 50 ha nyskich fortyfikacji w ramach projektu „miododajnej krainy”.
Daniel Palimąka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-14, godz. 23:30, Audycje z powiatów Remigiusz Kamiński: rewitalizacji fortów uczmy się od sąsiadów Remigiusz Kamiński jest inżynierem wojskowym, miłośnikiem nyskich fortyfikacji, który penetruje je od 1962r i twierdzi, że nie ma lochu, do którego by nie zaglądnął. Jest też entuzjastą ochrony przyrody, bowiem to kolejny, po fortecznych… » więcej 2018-03-14, godz. 23:29, Audycje z powiatów Szkole w Białej Nyskiej niż demograficzny niestraszny - W naszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym mamy 110 uczniów i 75 przedszkolaków. Wioska jest nieduża, ale uczęszczają do nas dzieci z sąsiednich miejscowości, a nawet niektórzy rodzice dowożą swoje pociechy nawet z Nysy. Widocznie… » więcej 2018-03-08, godz. 10:35, Audycje z powiatów „Cztery pory roku” w WTZ w Głuchołazach. Teatr Równości dla niepełnosprawnych - To było doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę i chcę dalej realizować unijne projekty skierowane do środowiska osób niepełnosprawnych - mówi nysanka Aniela Łabuś z fundacji Pióro i Pazur. Właśnie zakończyła się realizacja… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej 2018-02-28, godz. 19:34, Audycje z powiatów Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »