Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-01-04, 07:37 Autor: Dorota Kłonowska

Pracowity rok nyskich Maltańczyków. Darów dużo, wolontariuszy niewielu, siedziba zimna

Irena Wolak i Bernhard Serwuschok podczas rozladunku darów [Fot.Dorota Kłonowska]
Irena Wolak i Bernhard Serwuschok podczas rozladunku darów [Fot.Dorota Kłonowska]
Irena Wolak [Fot.Dorota Kłonowska]
Irena Wolak [Fot.Dorota Kłonowska]
Pracowicie spędziła rok Maltańska Służba Medyczna w Nysie. Stosy darów z Niemiec, które zostały rozdysponowane pomiędzy potrzebujących, akcje zabezpieczające, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc konkretnym rodzinom. Tymczasem Maltańczycy wciąż nie mają odpowiedniej siedziby, a ogromną akcją logistyczną zajmuje się garstka społeczników.
- Przez nasze ręce przeszły w tym roku setki ton darów. Wszystko to od Bernharda Serwuschoka, Maltańczyka z niemieckiej Vechty, który przywiózł do tej pory na Opolszczyznę transporty wartości prawie 2 milionów euro. To nasz przyjaciel i nigdy nie pomija Nysy – mówi Irena Wolak, do niedawna komendantka Maltańskiej Służby Medycznej w Nysie, która przed 15 laty tworzyła jej zręby.

- Teraz postanowiłam odpocząć, bo jestem na emeryturze i oddałam władzę młodszym, ale się nie da. Nasi wolontariusze pracują, mają swoje rodziny i obowiązki, a tutaj jest tyle zajęć, że trzeba być na okrągło i codziennie. No więc jestem – mówi pani Irena.

Nyscy Maltańczycy prowadzą wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, zabezpieczają imprezy (mają własną karetkę), inwentaryzują i rozdzielają dary – nie tylko dla szpitali, domów pomocy, domów dziecka, noclegowni i rodzin w powiecie nyskim. Pomoc sięga dalej.

- Bernhard Serwuschok objął też opieką rodziny w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej i socjalnej, które mieszkają na Opolszczyźnie. Tym samym my je odwiedzamy i dbamy o ich potrzeby – mówi Irena Wolak.

Bolączką jest natomiast brak odpowiedniej siedziby. Służba maltańska korzysta z pomieszczeń w budynku socjalnym na nowym, nyskim cmentarzu. Dojazd dla ciężarówek z darami jest wprawdzie dogodny, ale panuje ciasnota magazynowa i dokucza zimno. Wolak przyznaje, że władze – zarówno powiatowe, jak i gminne – wielokrotnie obiecywały swoją pomoc, ale oferowane lokalizacje nie spełniają wymogów. Ostatnio burmistrz Nysy zadeklarował podłączenie dotychczasowego lokalu do miejskiej sieci ciepłowniczej – o ile tylko okaże się to możliwe technicznie. Otwartą pozostaje natomiast kwestia braku dużych magazynów.

- Dostajemy tyle darów dla mieszkańców i instytucji, że nie mamy ich gdzie przechowywać. Są też transporty z taką ilością łóżek dla obłożnie chorych, czy wózków inwalidzkich, że nawet poprzez Radio Opole szukamy odbiorców „od ręki” – mówi pani Irena.
Irena Wolak w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-01-30, godz. 07:25, Audycje z powiatów 44 lata z KTUKOLEM. Eligiusz Jędrysek o kozach, czarownicach i Pradziadzie - Mamy wspaniałe warunki do uprawiania turystyki po obu stronach granicy, ale niezbędne jest rowerowe połączenie Nysa - Głuchołazy - Czechy. Bez tego trudno promować bezpieczną turystykę rowerową na pograniczu - mówi Eligiusz J… » więcej 2018-01-30, godz. 07:24, Audycje z powiatów Lekarzy jak na lekarstwo, projektów i inwestycji pod dostatkiem Głuchołaski ZOZ nie stanął wprawdzie przed dylematem zamknięcia oddziałów z powodu braku lekarzy, ale pracuje w minimalnej obsadzie.- Każdego dnia modlę się, żeby któryś z lekarzy sam się nie rozchorował, bo mielibyśmy poważny… » więcej 2018-01-30, godz. 07:23, Audycje z powiatów Konsultacje społeczne w sprawie „ę”. Korzekwice, czy Korzękwice? Wójta Pakosławic Adama Raczyńskiego pytamy m.in. o tegoroczny budżet, o gminne finanse, inwestorów, nadchodzącą sesję rady gminy a także o konsultacje społeczne w Korzękwicach dotyczące zmiany nazwy tej miejscowości. Poruszamy… » więcej 2018-01-22, godz. 07:25, Audycje z powiatów Inwestycyjny rok w nyskim Zespole Placówek Specjalnych Zespół Placówek Specjalnych w Nysie jest największym na Opolszczyźnie kompleksem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Skupia prawie 300 wychowanków i zatrudnia 180 nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zamiast… » więcej 2018-01-22, godz. 07:23, Audycje z powiatów Szukając swoich korzeni. Daniel Podobiński odkrywa historię Wierzbia Daniel Podobiński, mieszkaniec Wierzbia w gminie Łambinowice, pracujący w LGD Partnerstwo Borów Niemodlińskich, to regionalista, pasjonat historii swojej miejscowości, autor i współautor wielu projektów, których celem jest zachowanie… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »