Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2017-12-19, 10:52 Autor: Dorota Kłonowska

Stacja smogowa, ule, kino i upiory w piwnicy – nie brakuje atrakcji w nyskim „Rolniku”

Tomasz Jazienicki [Fot.Dorota Kłonowska]
Tomasz Jazienicki [Fot.Dorota Kłonowska]
- Już mamy stację meteorologiczną, będziemy mieć smogową. Tylko w tym miesiącu zorganizowaliśmy 14 różnych imprez i wydarzeń, nie tylko rozrywkowych. Bolączką są natomiast puste ławki na wywiadówkach i zwolnienia lekarskie z wf - mówi dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Tomasz Jazienicki.
ZSiPO, czyli potocznie „Rolnik”, to jedna z największych szkół na Opolszczyźnie i największa w powiecie nyskim. Aktualnie uczęszcza do niej 1100 uczniów, także z województw dolnośląskiego i śląskiego, których przyciągają zwłaszcza technika: weterynaryjne i informatyczne. Powodzeniem cieszy się też pszczelarstwo. Szkoła posiada bursę, obok której jest schronisko młodzieżowe. Zajmuje ogromny, okazały kompleks parkowo-rolniczy i równie rozbudowane obiekty dawnego klasztoru.

- Stare spotyka się tu z nowym, bo obok surowych, zabytkowych budynków stanął niedawno kompleks nowoczesnych boisk sportowych, a tuż za płotem wyrosła hala widowiskowo – sportowa. Wszystko wskazuje, że powiat wyremontuje nam także salę gimnastyczną. Z kolei w parku tworzymy pasiekę, są sadzone rośliny miododajne i będzie niewielkie muzeum pszczelarstwa – mówi Tomasz Jazienicki.

Dyrektor podkreśla aktywność uczniów i nauczycieli, którzy założyli w szkole kino, zainicjowali i prowadzą także charytatywną akcję „Zatrzymajcie się ludzie na chwilę”, organizują wycieczki i imprezy przy każdej nadarzającej się okazji. Jedną z atrakcji są także szkolne lochy, gdzie straszą duchy i zjawy.

Placówka jest laureatem wielu ogólnopolskich, prestiżowych nagród, ale ma też swoje bolączki.

- Elektroniczne dzienniki, sms – y, maile – te nowoczesne formy kontaktu sprawiają, że coraz mniej rodziców przychodzi na wywiadówki, a takie bezpośrednie rozmowy są potrzebne. Niektórzy uczniowie nie potrafią już czytać ze zrozumieniem i mają kłopot z napisaniem wypracowania. Kolejna sprawa, to zwolnienia lekarskie z lekcji wf. Przecież nauczyciel nie jest tyranem, zawsze można się porozumieć i zastąpić jakieś ćwiczenie innym, a ruch jest potrzebny – mówi Jazienicki.
Tomasz Jazienicki w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-09-02, godz. 15:30, Audycje z powiatów Razem walczą, razem się szkolą. Cezary Pryga o czeskich karatekach - Jako Nyska Formacja Obronno - Taktyczna, ale i prywatnie, utrzymuję kontakty z funkcjonariuszami w całej Europie, także z Czechami. Spotykamy się na szkoleniach, podczas mistrzostw i wspólnych ćwiczeń - mówi Cezary Pryga. » więcej 2018-08-26, godz. 19:05, Audycje z powiatów Nyskie spotkania pod znakiem lochów, duchów i czarownic Na najbliższe imprezy, organizowane przez NDK i PTTK TRYTON, zaprasza Jarosław Srębacz, który jest pracownikiem NDK - Informacji Turystycznej w Nysie i zarazem wiceprezesem tamtejszego PTTK. Będzie nocne zwiedzanie fortyfikacji, spektakl… » więcej 2018-08-26, godz. 19:05, Audycje z powiatów CykloOpawy, Babie Lato. Kolarskie weekendy na pograniczu Klub Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach organizuje imprezy sportowe dla każdego. Od tras dla zaawansowanych kolarzy po krótkie, kilkukilometrowe odcinki dla rodzin z dziećmi. » więcej 2018-08-26, godz. 19:05, Audycje z powiatów Upały niestraszne. Michał Raczyński codziennie jeździ rowerem do Czech Właśnie wrócił z głuchołaskiego AUDAXu, już szykuje się do udziału w kolejnych rowerowych imprezach. Michał Raczyński ma 79 lat i codziennie rowerem pokonuje ok.50 km. Najbardziej lubi czeskie górki. » więcej 2018-08-26, godz. 19:04, Audycje z powiatów Folklor łączy narody. Czesi na nyskiej Folk Fieście. W tle…Tajlandia Dwa zespoły z Czech zostały zaproszone na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Przyjaźń Narodów”, organizowany przez Nyski Dom Kultury także z udziałem grup z innych krajów. Przy okazji okazało się, że takie spotkania są… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »