Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2017-12-19, 10:52 Autor: Dorota Kłonowska

Stacja smogowa, ule, kino i upiory w piwnicy – nie brakuje atrakcji w nyskim „Rolniku”

Tomasz Jazienicki [Fot.Dorota Kłonowska]
Tomasz Jazienicki [Fot.Dorota Kłonowska]
- Już mamy stację meteorologiczną, będziemy mieć smogową. Tylko w tym miesiącu zorganizowaliśmy 14 różnych imprez i wydarzeń, nie tylko rozrywkowych. Bolączką są natomiast puste ławki na wywiadówkach i zwolnienia lekarskie z wf - mówi dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Tomasz Jazienicki.
ZSiPO, czyli potocznie „Rolnik”, to jedna z największych szkół na Opolszczyźnie i największa w powiecie nyskim. Aktualnie uczęszcza do niej 1100 uczniów, także z województw dolnośląskiego i śląskiego, których przyciągają zwłaszcza technika: weterynaryjne i informatyczne. Powodzeniem cieszy się też pszczelarstwo. Szkoła posiada bursę, obok której jest schronisko młodzieżowe. Zajmuje ogromny, okazały kompleks parkowo-rolniczy i równie rozbudowane obiekty dawnego klasztoru.

- Stare spotyka się tu z nowym, bo obok surowych, zabytkowych budynków stanął niedawno kompleks nowoczesnych boisk sportowych, a tuż za płotem wyrosła hala widowiskowo – sportowa. Wszystko wskazuje, że powiat wyremontuje nam także salę gimnastyczną. Z kolei w parku tworzymy pasiekę, są sadzone rośliny miododajne i będzie niewielkie muzeum pszczelarstwa – mówi Tomasz Jazienicki.

Dyrektor podkreśla aktywność uczniów i nauczycieli, którzy założyli w szkole kino, zainicjowali i prowadzą także charytatywną akcję „Zatrzymajcie się ludzie na chwilę”, organizują wycieczki i imprezy przy każdej nadarzającej się okazji. Jedną z atrakcji są także szkolne lochy, gdzie straszą duchy i zjawy.

Placówka jest laureatem wielu ogólnopolskich, prestiżowych nagród, ale ma też swoje bolączki.

- Elektroniczne dzienniki, sms – y, maile – te nowoczesne formy kontaktu sprawiają, że coraz mniej rodziców przychodzi na wywiadówki, a takie bezpośrednie rozmowy są potrzebne. Niektórzy uczniowie nie potrafią już czytać ze zrozumieniem i mają kłopot z napisaniem wypracowania. Kolejna sprawa, to zwolnienia lekarskie z lekcji wf. Przecież nauczyciel nie jest tyranem, zawsze można się porozumieć i zastąpić jakieś ćwiczenie innym, a ruch jest potrzebny – mówi Jazienicki.
Tomasz Jazienicki w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »