Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2020-06-01, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Obwodnica Kluczborka ma oficjalną nazwę - 30-lecia Samorządu Terytorialnego. Radni byli jednomyślni 'Obwodnica 30-lecia Samorządu Terytorialnego'. Taką nazwę dla drogi omijającej centrum Kluczborka jednogłośnie przyjęła rada miejska podczas ostatniej sesji. » więcej 2020-05-31, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Defibrylatory AED i fantomy z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiły do strażaków z powiatu kluczborskiego Automatyczne defibrylatory trafiły na wyposażenie 33 jednostek OSP z powiatu kluczborskiego oraz do Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach projektu „Akcja dla serca 3”, realizowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego udało… » więcej 2020-05-27, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Kwarantanna kluczborskiego szpitala. Wstrzymano przyjęcia i wypisy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku do odwołania wstrzymało przyjęcia i wypisy pacjentów z powodu kwarantanny. » więcej 2020-05-25, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Wybite okna, zniszczona elewacja i drzwi oblane oleistą cieczą. Dewastacja kościoła w Kluczborku Kto zniszczył część kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku? Sprawą zajmuje się policja. » więcej 2020-05-25, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Maturzyści z Ukrainy, którzy egzaminy zdawać będą w Kluczborku są już w Polsce. Muszą przejść 14-dniową kwarantannę Kluczborskie starostwo wysłało autobus PKS-u po 20 maturzystów z Ukrainy. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca, ale po wjeździe do Polski każdy uczeń musi przejść 14-dniową kwarantannę. » więcej
269270271272273274275
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »