Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2020-07-26, godz. 08:30, Sport i turystyka Bezpłatny transport do kempingu w Bąkowie również dla dzieci i młodzieży z sołectw gminy Kluczbork. Jest nowy rozkład jazdy Kluczbork poszerza bezpłatny transport dzieci i młodzieży do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie. » więcej 2020-07-24, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Kluczborski magistrat rozpoczyna walkę z komarami. Tej nocy na terenach zielonych będzie odkomarzanie Akcja odkomarzania będzie prowadzona dzisiejszej (24.07) nocy w Kluczborku. » więcej 2020-07-23, godz. 20:29, Wiadomości z regionu Raport dnia: 21 przypadków COVID-19 potwierdzono na Opolszczyźnie Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (23.07) dwadzieścia jeden przypadków koronawirusa. Osiem osób zarażonych COVID-19 powróciło do zdrowia. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 nowych zachorowaniach i… » więcej 2020-07-23, godz. 13:44, Wiadomości z regionu Przedszkole w Kluczborku zamknięte po wykryciu koronawirusa u jednego z podopiecznych Zarażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z wychowanków Publicznego Przedszkola numer 1 w Kluczborku. Zapadła decyzja o natychmiastowym zamknięciu placówki przy ulicy Chopina. » więcej 2020-07-23, godz. 12:42, Wiadomości z regionu Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości szukają wolontariuszy. "Po pandemii pomoc będzie bardziej potrzebna" Stowarzyszenie Wiosna szuka wolontariuszy na Opolszczyźnie, którzy chcą dołączyć do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. To jedne z największych programów społecznych w Polsce, które pomocą obejmują rodziny i oferują wsparcie… » więcej
263264265266267268269
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »