Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2020-10-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu DPS w Kluczborku jest ogniskiem koronawirusa. Na razie potwierdzono 68 infekcji 68 infekcji koronawirusem potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wołczyńskiej w Kluczborku. » więcej 2020-10-14, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Policyjny pościg za nietrzeźwym kierowcą w powiecie kluczborskim 39-letni mężczyzna osobowym mercedesem uciekał funkcjonariuszom kilkanaście kilometrów, chwilami jechał nawet 160 km/h. Wszystko zaczęło się od wyprzedzenia z dużą prędkością radiowozu w terenie zabudowanym. Kierowca gwałtownie… » więcej 2020-10-13, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Wstrzymano przyjęcia na internę kluczborskiego szpitala co najmniej do 19 października. Są infekcje COVID-19 Wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. U dwóch pracowników interny potwierdzono zarażenie koronawirusem. » więcej 2020-10-12, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Pracownicy kluczborskiego OPS-u walczą o podwyżki. "Niedługo będziemy zarabiać na poziomie pensji minimalnej" Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczborku domagają się podwyżek. Chcą 600 złotych więcej do płacy zasadniczej oraz gwarancji kolejnych podwyżek w następnych latach. » więcej 2020-10-12, godz. 10:45, Sport i turystyka Nie będzie w tym roku Kluczborskiego Biegu Przełajowego o Złotą Barć. Zmiana terminu nic nie dała, bo COVID-19 nie ustępuje Ósmy Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć został przełożony na wrzesień przyszłego roku. » więcej
252253254255256257258
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »