Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2020-11-03, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Nie ma już koronawirusa w kluczborskim DPS. Powiatowe Centrum Zdrowia ma 80 łóżek covidowych, ale brakuje lekarzy Udało się wygasić ognisko koronawirusa w kluczborskim Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wołczyńskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 08:00, Gospodarka Kluczborski Budżet Obywatelski: mieszkańcy wybiorą spośród dziewięciu propozycji w trzech obszarach Wszystkie 9 zgłoszonych wniosków zakwalifikowano do głosowania w Kluczborskim Budżecie Obywatelskim 2021. » więcej 2020-10-30, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Potrącenie rowerzysty w Markotowie Małym i dachowanie auta koło Bierawy Do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy doszło na drodze krajowej nr 42 na odcinku Namysłów - Kluczbork w miejscowości Markotów Mały w powiecie kluczborskim. Na miejscu pracują służby. Trasa jest zablokowana. » więcej 2020-10-30, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Staranowała płot w Bogacicy. Miała prawie 3 promile Mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie prowadziła samochód i uderzyła w płot w Bogacicy. Do tego zdarzenia doszło około godz. 13.00 na ulicy 1 Maja. » więcej 2020-10-30, godz. 16:45, Sport i turystyka Piłka nożna: problemów z koronawirusem ciąg dalszy. Opolscy III-ligowcy w ten weekend nie zagrają Nie odbędzie się derbowy pojedynek w III lidze piłkarskiej pomiędzy MKS Kluczbork a Stalą Brzeg. Powód, to dwa potwierdzone przypadki koronawirusa w zespole z Kluczborka. » więcej
249250251252253254255
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »