Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2024-08-23, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Opolskie samorządy nie próżnują w wakacje. Kończą się remonty w szkołach i przedszkolach Za półtora tygodnia uczniowie wrócą do szkół po wakacyjnej przerwie. Letnie miesiące to dla niemal wszystkich samorządów okazja do realizacji bieżących remontów, odświeżenia budynków czy doposażenia w niezbędne pomoce naukowe… » więcej 2024-08-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Niemal całe wakacje z zakazem korzystania z kąpieliska w Ligocie Górnej. Czy za rok będzie lepiej? Od ponad miesiąca zakwit sinic uniemożliwia kąpiel w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz wprowadzono na początku lipca, później na kilka dni zezwolono na kąpiele, ale problem powrócił 15 lipca. » więcej 2024-08-21, godz. 20:08, Sport i turystyka MKS Kluczbork na remis w Turzy Śląskiej MKS Kluczbork zremisował na wyjeździe z Unią Turza Śląska 2:2 w 4. kolejce rozgrywek piłkarskiej III ligi. » więcej 2024-08-21, godz. 11:00, Sport i turystyka MKS Kluczbork jedzie po III-ligowe punkty do Turzy Śląskiej Piłkarze MKS Kluczbork w 4. kolejce rozgrywek III ligi zmierzą się na wyjeździe z Unią Turza Śląska. » więcej 2024-08-21, godz. 07:00, Wiadomości z regionu "Są dobrze znane przyrodnikom". 4 nowe rezerwaty przyrody na Opolszczyźnie Do końca roku Opolszczyzna zyska 4 nowe rezerwaty przyrody. Dwa z nich powstaną w Nadleśnictwie Olesno, a pozostałe w leśnictwie kluczborskim oraz prudnickim. Obszary zostały wyznaczone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »