Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2020-08-22, 08:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najwięcej uwag mają do kół. NIK podsumowała kontrolę szacowania szkód łowieckich

Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Lisy na terenie Brzegu [fot. UM Brzeg]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Rolnictwo [fot Justyna Krzyżanowska]
Opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań, niedochowanie procedur związanych z informowaniem poszkodowanych, czy też naruszone terminy oględzin. Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzoną w drugiej połowie ubiegłego roku kontrolę dotyczącą szkód i odszkodowań łowieckich.
W naszym regionie NIK skontrolowała siedem jednostek. To Nadleśnictwa w Kluczborku i Kup, urzędy miejskie w Byczynie oraz Wołczynie, a także trzy koła łowieckie - Słonka w Byczynie, Ponowa w Kluczborku i Hubertus w Opolu.

- Najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w kołach. Negatywnie oceniliśmy działanie jednostek z Byczyny i Kluczborka ze względu na skalę nieprawidłowości - mówi Janusz Madej, wicedyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Dotyczyły one w szczególności wypłaty odszkodowań z naruszeniem 30-dniowego terminu. W przypadku Byczyny stwierdziliśmy 70 takich przypadków, a maksymalne opóźnienie wyniosło 192 dni, to było najwięcej w skali całego kraju. Również nie informowano przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego o terminie dokonania oględzin lub szacowania ostatecznego. Również przy ustalaniu wysokości odszkodowań, w drodze porozumienia z rolnikami, pomijano częściowo procedurę szacowania szkód określoną w ustawie prawo łowieckie i w przepisach wykonawczych dla tej ustawy.

W związku z tym, że podobne nieprawidłowości stwierdzono także w kołach na terenie innych województw, to NIK wystąpiła do Ministra Środowiska o podjęcie działań do ustawy prawo łowieckie w związku ze sposobem ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania za szkody w uprawach rolnych w przypadku zawierania umów cywilno-prawnych.

Kontrola została przeprowadzona w pięciu województwach i dotyczyła okresu od 1 kwietnia 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku.
Janusz Madej

Zobacz także

2024-12-16, godz. 13:45, Wiadomości z regionu "To bardzo spokojni ludzie". 36-latek z Kluczborka usłyszał zarzuty podwójnego zabójstwa [AKTUALIZACJA] Prokurator będzie weryfikować kwestię poczytalności 36-letniego Miłosza T. z Kluczborka po podwójnym zabójstwie w sobotę (14.12). W tym celu zostaną powołani biegli psychiatrzy. » więcej 2024-12-15, godz. 10:05, Wiadomości z regionu Morderstwo w Kluczborku. Zatrzymany sam zgłosił się na policję 36-latek został zatrzymany za podwójne morderstwo, do którego doszło w sobotnie (14.12) popołudnie w Kluczborku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna miał śmiertelnie ugodzić nożem dwie osoby. » więcej 2024-12-15, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Podwójne zabójstwo w Kluczborku. Policja ustala motyw zbrodni Nie żyją dwie osoby - kobieta i mężczyzna zamordowani w sobotę (14.12) na jednym z osiedli w Kluczborku. Jak wynika z ustaleń Radia Opole, do morderstwa doszło około godziny 15:00 w mieszkaniu w bloku przy ulicy Norwida na osiedlu… » więcej 2024-12-05, godz. 13:08, Wiadomości z regionu Para zajmująca się narkobiznesem zatrzymana przez kluczborską policję Nawet 10 lat więzienia grozi 26-letniej kobiecie i 32-letniemu mężczyźnie podejrzanym o handel i posiadanie substancji psychoaktywnych. W ich mieszkaniu policjanci z Kluczborka zabezpieczyli narkotyki o czarnorynkowej wartości ponad 120… » więcej 2024-12-05, godz. 07:16, Sport i turystyka Krzysztof Neugebauer prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Pochodzący z Kluczborka Krzysztof Neugebauer został nowym prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »