Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2024-02-26, 17:09 Autor: Witold Wośtak

Fundusz stypendialny i nowa pracownia dzięki darowiźnie absolwenta szkoły w Kluczborku

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku przekazał swojej dawnej szkole pół miliona złotych na fundusz stypendialny i utworzenie pracowni informatycznej.
35-letni Wojciech Zaremba to jeden z twórców ChatuGPT, pracujący w OpenAI oraz uznawany za światowej klasy eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Współpraca ze szkołą rozpoczęła się rok temu od spotkania online z uczniami.

- Tata pana Wojtka przyszedł do nas z informacją o darowiźnie w grudniu - mówi Krystyna Błażewska, dyrektorka ZSO w Kluczborku.

- Przyjęliśmy darowiznę na Stowarzyszenie Edukacyjne Mickiewicz. Powiem szczerze, po euforii i radości przyszły też chwile zwątpienia, jak dysponować tak dużymi pieniędzmi. W związku z tym musieliśmy dowiedzieć się dokładnie, jak przyjąć tę darowiznę i uzgodnić warunki. Pan Wojtek miał konkretną wolę, żeby utworzyć fundusz stypendialny dla naszej szkoły.

Chodzi o stypendia dla absolwentów szkoły - po 2 tysiące złotych na miesiąc za pierwszy rok studiów. - Są oczywiście warunki: bardzo dobry wynik na maturze, studia dzienne na uczelni publicznej oraz trudna sytuacja materialna - mówi Iwona Baldy, polonistka z komisji stypendialnej.

- Trzeba spełnić wszystkie te warunki łącznie. Po drugie, nie zakładamy, że musimy koniecznie przyznać dziesięć stypendiów. Może zdarzyć się sytuacja, że nie przyznamy ani jednego stypendium, a mogą zdarzyć się dwa lub trzy. To nie jest tak, że na siłę będziemy szukać kogoś, komu wręczymy taką nagrodę.

Kamil Majcher, maturzysta myślący o studiach lekarskich, uważa stypendium za bardzo motywujące. - Bardziej chce nam się uczyć, bo to konkretne pieniądze na start ze studiami. Z tego, co orientuję się, chodzi o 2 tysiące złotych miesięcznie, więc można je przeznaczyć na wynajem mieszkania, drobne wydatki, a może nawet oszczędności. Ludzie chcą to zdobyć, bo to zwyczajnie opłaca się. Pewnie każdy by chciał takie stypendium, tylko nie znamy jeszcze dokładnego sposobu rozdysponowania pieniędzy. Dla 150 maturzystów jest to pewne wyzwanie, ale mam nadzieję, że uda się.

Pieniądze są na koncie szkoły, a nowa pracownia informatyczna będzie nosić imię Wojciecha Zaremby.
Krystyna Błażewska
Iwona Baldy
Kamil Majcher

Zobacz także

2023-11-24, godz. 15:20, Sport i turystyka Ostatki III-ligowców. MKS gra u siebie, a Starowice na wyjeździe Opolskie drużyny grające w III lidze piłkarskiej rozegrają ostatnie mecze o punkty w tym roku. » więcej 2023-11-24, godz. 14:54, Sport i turystyka Nauczyciele z Bogdańczowic znów mistrzem Polski w piłkarskim turnieju o puchar ministra Trzeci turniej i trzeci tytuł piłkarskiego mistrza Polski dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. » więcej 2023-11-23, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Uciekli przed wojną, a nowe miejsce do życia odnaleźli na Opolszczyźnie. Powstał o tym film Krótkometrażowy film dokumentalny o uchodźcach wojennych z Ukrainy i osobach prześladowanych z Białorusi zaprezentowano premierowo w kluczborskim kinie 'Bajka'. » więcej 2023-11-22, godz. 08:32, Wiadomości z regionu Dom Dziecka w Bogacicy już nie będzie przypominać czasów gierkowskich. Ruszył remont Ruszył remont Domu Dziecka w Bogacicy obok Kluczborka. To pierwszy z trzech etapów dużego projektu, który obejmuje też przebudowę Domu Dziecka w Bąkowie i Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji przy ulicy Sienkiewicza w Kluczborku. » więcej 2023-11-21, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Ustalenie kierunków kształcenia i nauka przez całe życie, czyli nowy projekt PUP w Kluczborku Uczenie się przez całe życie - to myśl przewodnia projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku dla uczniów szkół ponadpodstawowych. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »