Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2024-01-05, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Niemal 2000 podpisów pod petycją sprzeciwiającą się budowie zakładu recyklingu w Kluczborku

Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Nie ucichła sprawa budowy zakładu recyklingu tworzyw sztucznych po południowej stronie Kluczborka. W internecie i formie papierowej dostępna jest petycja mieszkańców sprzeciwiających się temu pomysłowi, pod którą podpisało się prawie 2000 osób.
Jeszcze w grudniu do pełnomocnik inwestora zwrócił się o prolongatę terminu uzupełnień do 20 stycznia. To wynika z faktu, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał do uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko. Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, podkreśla, że każdy inwestor mający działkę może złożyć do gminy wniosek, który musi zostać rozpatrzony.

- Odpowiedzialny burmistrz nie może mówić w jedną czy drugą stronę przed rozstrzygnięciem, bo przecież mówimy o prawnej decyzji. Na pewno bardzo istotne jest zainteresowanie mieszkańców tym tematem - ludzie są przeciwni. Myślę, że firma i każdy logicznie myślący musi brać to pod uwagę.

Kamila Kuźmicka, jedna z zaangażowanych mieszkanek, uważa, że to bardzo nieodpowiedzialny pomysł.

- Po pierwsze ze względu na bliskość tego zakładu od naszych domów, po drugie lokalizację na zawietrznej stronie miasta, a po trzecie bezpośredniego zagrożenia stref ochronnych z uwagi na ujęcia wód podziemnych oraz środowiska naturalnego. Mam na myśli obszar Natura 2000, leżący zaledwie kilkaset metrów od ulicy Fabrycznej.

Zdaniem Kuźmickiej i mieszkańców, do zakładu ma przyjechać około 3 tysięcy ton odpadów z Niemiec w celu ich przetworzenia.

- Przynajmniej takiej ilości domyślamy się, bo do tej pory nikt nie powiedział nam dokładnie, jak wygląda technologia, której chcą używać. Później tyle samo ton trzeba będzie wywieźć z Kluczborka. Ten recykling ma polegać na przetapianiu odpadów i przywracaniu im postaci stałej. Taka produkcja wykorzystuje wodę i emituje odory - szkodliwe substancje, które są rakotwórcze.

Poza tym Kamila Kuźmicka przekonuje, że ta inwestycja jest zupełnie sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W związku ze zmianą terminów proceduralnych planowane na styczeń spotkanie informacyjne z mieszkańcami zostanie zorganizowane później. Do sprawy wrócimy.
Jarosław Kielar
Kamila Kuźmicka 1
Kamila Kuźmicka 2

Zobacz także

2023-11-24, godz. 15:20, Sport i turystyka Ostatki III-ligowców. MKS gra u siebie, a Starowice na wyjeździe Opolskie drużyny grające w III lidze piłkarskiej rozegrają ostatnie mecze o punkty w tym roku. » więcej 2023-11-24, godz. 14:54, Sport i turystyka Nauczyciele z Bogdańczowic znów mistrzem Polski w piłkarskim turnieju o puchar ministra Trzeci turniej i trzeci tytuł piłkarskiego mistrza Polski dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. » więcej 2023-11-23, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Uciekli przed wojną, a nowe miejsce do życia odnaleźli na Opolszczyźnie. Powstał o tym film Krótkometrażowy film dokumentalny o uchodźcach wojennych z Ukrainy i osobach prześladowanych z Białorusi zaprezentowano premierowo w kluczborskim kinie 'Bajka'. » więcej 2023-11-22, godz. 08:32, Wiadomości z regionu Dom Dziecka w Bogacicy już nie będzie przypominać czasów gierkowskich. Ruszył remont Ruszył remont Domu Dziecka w Bogacicy obok Kluczborka. To pierwszy z trzech etapów dużego projektu, który obejmuje też przebudowę Domu Dziecka w Bąkowie i Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji przy ulicy Sienkiewicza w Kluczborku. » więcej 2023-11-21, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Ustalenie kierunków kształcenia i nauka przez całe życie, czyli nowy projekt PUP w Kluczborku Uczenie się przez całe życie - to myśl przewodnia projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku dla uczniów szkół ponadpodstawowych. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »