Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-12-25, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach mają zimą dużo pracy w zagrodzie

Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Zagroda w ZSCKR Bogdańczowice [fot. Witold Wośtak]
Alpaki, kozy, owce kameruńskie i konie rasy Haflinger. Takie zwierzęta mają pod opieką również zimą uczniowie technikum weterynarii Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach.
Szkolną zagrodę utworzono w kwietniu 2020 roku, bo bliski kontakt ze zwierzętami ma ogromy walor dydaktyczny. Dawid Wewiór, weterynarz uczący w Bogdańczowicach, mówi, że niskie temperatury i duża wilgotność bardziej przeszkadzają ludziom niż zwierzętom.

- Dużym problemem jest również to, że wielu osobom ta praca kojarzy się wyłącznie z przyjemnymi rzeczami, mianowicie siedzeniem za biurkiem i fajnym rozmawianiem. Niestety czasami trzeba zakasać rękawy, czasami przebiec po pastwisku czy oborze, a czasem też szukać drogi ucieczki i szybko ewakuować się. Uczulam na to, bo zwierzę, do którego mamy podejść, nie za każdym razem jest skore do współpracy.

Aleksandra, uczennica czwartej klasy o profilu technik weterynarii, mówi o specyfice opieki nad końmi.

- Charakterystyczne dla zimy jest to, że koniom do wytworzenia ciepła potrzeba więcej energii, którą czerpią z jedzenia. Trzeba więc pamiętać, że one potrzebują więcej siana i najlepiej, gdyby miały ciągły dostęp do siana. Trzeba również pamiętać, że konie nie lubią wilgoci oraz przeciągów.

Amelia przyznaje, że technikum weterynarii miało być wstępem do studiowania medycyny.

- W trakcie czwartego roku chodzenia do tej szkoły stwierdzam, że weterynaria jest o wiele lepsza niż medycyna ludzka, zwyczajnie ciekawsza. Zmieniło się moje spojrzenie na świat i teraz bardziej pasjonująca jest dla mnie weterynaria. Moim zdaniem, to jest super droga i warto nią iść, bo to bardzo obszerny kierunek.

Szkoła w Bogdańczowicach jest prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dawid Wewiór
Aleksandra
Amelia

Zobacz także

2022-11-02, godz. 10:25, Patronaty - polecamy "Od modułu do abstrakcji" - nowa wystawa Sebastiana Huczyńskiego Do 28 listopada w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku będzie można oglądać wystawę „Od Modułu do Abstrakcji” autorstwa pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla artysty Sebastiana Huczyńskiego. Wystawę można oglądać już od 2… » więcej 2022-11-02, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Tragedii można było uniknąć". Mieszkańcy Borkowic zszokowani zabójstwem starszego małżeństwa - Tej tragedii można było uniknąć, gdyby w porę zareagowano - tak o morderstwie w podkluczborskich Borkowicach mówią mieszkańcy miejscowości. » więcej 2022-11-01, godz. 12:10, Wiadomości z regionu Podwójne morderstwo w Borkowicach koło Kluczborka. Policja zatrzymała 31-letniego mężczyznę Zwłoki starszego małżeństwa odkryto w poniedziałek (31.10) w jednym z domów w miejscowości Borkowice koło Kluczborka. W sprawie zatrzymano 31-letniego mężczyznę. » więcej 2022-10-30, godz. 15:00, Sport i turystyka Mickiewicz się nie zatrzymuje. Poezja w grze siatkarzy z Kluczborka Siatkarze Mickiewicza Kluczbork po fenomenalnym boju wyszarpali zwycięstwo w meczu z Chrobrym Głogów wygrywając po tie-breaku 3:2 (24:26, 25:23, 20:25, 25:16, 15:12). Zawodnicy Mariusza Łysiaka kontynuują w ten sposób fantastyczną… » więcej 2022-10-30, godz. 13:34, Sport i turystyka Wygrana, remis i porażka. Sobotni bilans naszych drużyn w III lidze MKS Kluczbork wciąż nie może wygrać przed własną publicznością w III lidze. Dziś (30.10) zawodnicy Tomasza Chatkiewicza tylko zremisowali z Chrobrym II Głogów 1:1. W gorszych nastrojach są zawodnicy Polonii Nysa, którzy ulegli… » więcej
106107108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »