Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-03-09, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Początki dla uchodźców bywają bardzo trudne. "Pierwszy dzień był tragiczny. Chłopiec był odcięty od rzeczywistości"

Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Około czterystu uchodźców z Ukrainy przyjechało do powiatu kluczborskiego. Jak aklimatyzują się w Polsce?
Duża część zamieszkała w budynkach zarządzanych przez samorządy, między innymi w kampusie Stobrawa i w dawnym hotelu Nefryt, ale wielu Ukraińców znalazło schronienie w domach i mieszkaniach prywatnych. Trudno jest oszacować dokładną liczbę, ponieważ nie wszyscy zgłosili się po status uchodźcy.

Antoni Malinowski, kluczborski stomatolog, wynajął mieszkanie dla ukraińskiej dentystki, jej matki i syna.

- Pierwszy dzień był tragiczny, bo chłopiec siedział z telefonem w rękach – jak gdyby odcięty od rzeczywistości – nie chciał zjeść obiadu, tak samo bliscy chłopca. W poniedziałek już było lepiej, kiedy pojechaliśmy nad jezioro. Chłopak zaczął interesować się ptakami, wiatrem i pogodą. On zadaje na szczęście pytania, dla przykładu jak po polsku jest ryba czy węgorze. Stało się tak dopiero po trzech czy czterech dniach pobytu.

Paulina Bogdanowicz, która przyjęła kuzynkę z dwójką dzieci, ocenia, że pierwsze dni po przyjeździe były trudne.

- Pierwsze trzy dni, bardziej wieczory, były trudne. Ogólnie nie jest źle, chociaż język stanowi dużą barierę. Mimo to, jeśli wsłucham się, możliwe jest porozumienie się. W Kluczborku mieszka i pracuje wiele osób z Ukrainy, więc kuzynka opowiada o spotkaniach z nimi. Myślę, że teraz będzie już tylko lepiej.

Z kolei Joanna Neugebauer, która zapewniła schronienie dla czterech osób z Lwowa uważa, że bliscy czują się bezpiecznie, ale myślami są w Ukrainie.

- Dla nich największym zakłopotaniem jest fakt, że nie mogą być z rodziną i są rozdzieleni – ciągle gdzieś nad nimi wisi niebezpieczeństwo. We Lwowie nadal jest raczej spokojnie, więc one nie były świadkami zdarzeń typowo wojennych. W oddali było słychać bombardowania, natomiast one nie znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu.
Antoni Malinowski
Paulina Bogdanowicz
Joanna Neugebauer
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Zobacz także

2023-03-18, godz. 20:51, Sport i turystyka III liga: Dobre występy opolskich drużyn w III lidze Dwa zwycięstwa i remis - takim bilansem zakończyły się spotkania opolskich drużyn w piłkarskiej III lidze. Największe zaskoczenie to zwycięstwo Stali Brzeg 2:1 na wyjeździe z dotychczasowym liderem Rakowem II Częstochowa. Wygrali… » więcej 2023-03-15, godz. 13:00, Gospodarka Najpierw usunięcie usterek, później przenoszenie oddziałów do dawnej porodówki Są drobne usterki, ale do końca marca powinny zostać usunięte. Najprawdopodobniej w kwietniu będą przenoszone oddziały szpitalne do wyremontowanego budynku Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej 2023-03-15, godz. 11:09, Patronaty - polecamy Rendez-vous z francuskim 2 już w poniedziałek w SCK UO Zebrali zespół, realizują projekt - mowa o grupie licealistów z Kluczborka działających w ramach platformy stworzonej przez Fundację Zwolnieni z Teorii, którzy są inicjatorami spotkania pod nazwą „Rendez-vous z francuskim 2”… » więcej 2023-03-15, godz. 07:56, Kultura i rozrywka Muzeum w Kluczborku otwiera jubileuszową wystawę Z okazji 770-lecia Kluczborka, Muzeum im. Jana Dzierżona proponuje szereg działań jubileuszowych. Wśród nich także dzisiejsze (15.03) otwarcie wystawy '70 zabytków z okazji 770 lat Kluczborka'. » więcej 2023-03-14, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Kluczborski szpital nadal bez ordynatora interny. Zawieszenie przedłużone do 29 marca O dwa tygodnie przedłużono zawieszenie przyjmowania pacjentów na oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Taki stan rzeczy trwa od początku roku, a ma to związek z poszukiwaniami przez władze szpitala ordynatora… » więcej
87888990919293
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »