Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-03-09, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Początki dla uchodźców bywają bardzo trudne. "Pierwszy dzień był tragiczny. Chłopiec był odcięty od rzeczywistości"

Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Około czterystu uchodźców z Ukrainy przyjechało do powiatu kluczborskiego. Jak aklimatyzują się w Polsce?
Duża część zamieszkała w budynkach zarządzanych przez samorządy, między innymi w kampusie Stobrawa i w dawnym hotelu Nefryt, ale wielu Ukraińców znalazło schronienie w domach i mieszkaniach prywatnych. Trudno jest oszacować dokładną liczbę, ponieważ nie wszyscy zgłosili się po status uchodźcy.

Antoni Malinowski, kluczborski stomatolog, wynajął mieszkanie dla ukraińskiej dentystki, jej matki i syna.

- Pierwszy dzień był tragiczny, bo chłopiec siedział z telefonem w rękach – jak gdyby odcięty od rzeczywistości – nie chciał zjeść obiadu, tak samo bliscy chłopca. W poniedziałek już było lepiej, kiedy pojechaliśmy nad jezioro. Chłopak zaczął interesować się ptakami, wiatrem i pogodą. On zadaje na szczęście pytania, dla przykładu jak po polsku jest ryba czy węgorze. Stało się tak dopiero po trzech czy czterech dniach pobytu.

Paulina Bogdanowicz, która przyjęła kuzynkę z dwójką dzieci, ocenia, że pierwsze dni po przyjeździe były trudne.

- Pierwsze trzy dni, bardziej wieczory, były trudne. Ogólnie nie jest źle, chociaż język stanowi dużą barierę. Mimo to, jeśli wsłucham się, możliwe jest porozumienie się. W Kluczborku mieszka i pracuje wiele osób z Ukrainy, więc kuzynka opowiada o spotkaniach z nimi. Myślę, że teraz będzie już tylko lepiej.

Z kolei Joanna Neugebauer, która zapewniła schronienie dla czterech osób z Lwowa uważa, że bliscy czują się bezpiecznie, ale myślami są w Ukrainie.

- Dla nich największym zakłopotaniem jest fakt, że nie mogą być z rodziną i są rozdzieleni – ciągle gdzieś nad nimi wisi niebezpieczeństwo. We Lwowie nadal jest raczej spokojnie, więc one nie były świadkami zdarzeń typowo wojennych. W oddali było słychać bombardowania, natomiast one nie znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu.
Antoni Malinowski
Paulina Bogdanowicz
Joanna Neugebauer
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Zobacz także

2022-06-23, godz. 10:00, Gospodarka Raport o stanie gminy Kluczbork za rok 2021. Sprawy edukacyjne, budżetowe i gospodarcze na ponadprzeciętnym poziomie - Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na bardzo dobrym poziomie, lepszym niż w innych gminach porównywalnych wielkościowo - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar, komentując raport… » więcej 2022-06-23, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Kluczborskie starostwo wysupła więcej na przebudowę trzech boisk przy szkołach. Obiekty powinny być gotowe za kilka miesięcy Za kilka miesięcy uczniowie trzech kluczborskich szkół ponadpodstawowych będą mieć do dyspozycji przebudowane boiska. » więcej 2022-06-22, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Trzy promile i wizyta wcześnie rano na stacji paliw. Wzorowa reakcja pracowników na widok pijanego kierowcy Obywatelskie zatrzymanie kompletnie pijanego kierowcy w Kluczborku. Mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu i przyjechał na stację paliw. » więcej 2022-06-21, godz. 19:15, Gospodarka Opustoszały wieżowiec zmienia się w apartamentowiec. Trwa przebudowa dawnego hotelu "Stobrawa" w Kluczborku Ruszyła gruntowna przebudowa dawnego hotelu 'Stobrawa' w centrum Kluczborka. » więcej 2022-06-17, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Przyjedź i zaangażuj się w pomoc na rzecz dzieci z domów dziecka. Fundacja Jedziemy Razem zaprasza na piknik rodzinny Wykłady, konkursy i wystawa motocykli - to część atrakcji pikniku rodzinnego 'Motofun Dzieciom', organizowanego przez kluczborską Fundację Jedziemy Razem. Celem wydarzenia jest zebranie jak najwięcej pieniędzy, które zostaną przekazane… » więcej
127128129130131132133
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »