Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-03-09, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Początki dla uchodźców bywają bardzo trudne. "Pierwszy dzień był tragiczny. Chłopiec był odcięty od rzeczywistości"

Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Kampus Stobrawa w Kluczborku - fot. W. Wośtak
Około czterystu uchodźców z Ukrainy przyjechało do powiatu kluczborskiego. Jak aklimatyzują się w Polsce?
Duża część zamieszkała w budynkach zarządzanych przez samorządy, między innymi w kampusie Stobrawa i w dawnym hotelu Nefryt, ale wielu Ukraińców znalazło schronienie w domach i mieszkaniach prywatnych. Trudno jest oszacować dokładną liczbę, ponieważ nie wszyscy zgłosili się po status uchodźcy.

Antoni Malinowski, kluczborski stomatolog, wynajął mieszkanie dla ukraińskiej dentystki, jej matki i syna.

- Pierwszy dzień był tragiczny, bo chłopiec siedział z telefonem w rękach – jak gdyby odcięty od rzeczywistości – nie chciał zjeść obiadu, tak samo bliscy chłopca. W poniedziałek już było lepiej, kiedy pojechaliśmy nad jezioro. Chłopak zaczął interesować się ptakami, wiatrem i pogodą. On zadaje na szczęście pytania, dla przykładu jak po polsku jest ryba czy węgorze. Stało się tak dopiero po trzech czy czterech dniach pobytu.

Paulina Bogdanowicz, która przyjęła kuzynkę z dwójką dzieci, ocenia, że pierwsze dni po przyjeździe były trudne.

- Pierwsze trzy dni, bardziej wieczory, były trudne. Ogólnie nie jest źle, chociaż język stanowi dużą barierę. Mimo to, jeśli wsłucham się, możliwe jest porozumienie się. W Kluczborku mieszka i pracuje wiele osób z Ukrainy, więc kuzynka opowiada o spotkaniach z nimi. Myślę, że teraz będzie już tylko lepiej.

Z kolei Joanna Neugebauer, która zapewniła schronienie dla czterech osób z Lwowa uważa, że bliscy czują się bezpiecznie, ale myślami są w Ukrainie.

- Dla nich największym zakłopotaniem jest fakt, że nie mogą być z rodziną i są rozdzieleni – ciągle gdzieś nad nimi wisi niebezpieczeństwo. We Lwowie nadal jest raczej spokojnie, więc one nie były świadkami zdarzeń typowo wojennych. W oddali było słychać bombardowania, natomiast one nie znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu.
Antoni Malinowski
Paulina Bogdanowicz
Joanna Neugebauer
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Zobacz także

2022-07-03, godz. 08:00, Sport i turystyka Wakacje z bezpłatnym dowozem dzieci i młodzieży na dwa kąpieliska w gminie Kluczbork Bezpłatny dowóz do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie i zbiornika retencyjnego w Ligocie Górnej zapewnia latem gmina Kluczbork. » więcej 2022-06-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Policyjna akcja "Bezpiecznie na wakacje" na DK 11. Funkcjonariusze nie tylko sprawdzają kierowców, ale też edukują Kontrola prędkości pojazdów, stanu technicznego oraz edukowanie najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. To tylko część działań, jakie przeprowadzają dzisiaj (30.06) policjanci w Bąkowie na drodze krajowej nr 11… » więcej 2022-06-30, godz. 10:19, Gospodarka Trzy wsie gminy Kluczbork będą skanalizowane. To dotacja z Polskiego Ładu Kujakowice Dolne, Kujakowice Górne i część Gotartowa. Te miejscowości gminy Kluczbork zyskają na drugim naborze Polskiego Ładu, ponieważ samorządowi przyznano 14 milionów złotych na budowę kanalizacji. » więcej 2022-06-29, godz. 14:05, Wiadomości z regionu Zorganizowali zawody w piciu alkoholu, "zawodniczka" zmarła. Policja zatrzymała uczestników patoimprezy Kluczborska policja zatrzymała 6 mężczyzn, którzy mieli przyczynić się do śmierci 37-letniej kobiety. W domu ofiary zorganizowali - jak określiła to policja - 'Zawody w piciu alkoholu”. Tragiczne w skutkach zdarzenie zostało nagrane… » więcej 2022-06-23, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Lawenda, miód, śpiew i Chałpka Starzików. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO zawitała do gminy Kluczbork [ZDJĘCIA] Kolejnym przystankiem na mapie letniej trasy '70 gmin na 70-lecie Radia Opole' był Kluczbork. Dzisiaj (23.06) rozstawiliśmy nasze plenerowe studio na Rynku - obok zabytkowego Ratusza. » więcej
126127128129130131132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »