1 zgon i 5 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 218 kolejnych infekcjach i śmierci 46 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.
Na Opolszczyźnie najwięcej, bo 2 zakażenia potwierdzono w powiecie nyskim. Po jednej infekcji wykryto w powiatach oleskim i krapkowickim oraz w Opolu.
W skali kraju najwięcej nowych zakażeń ma województwo: mazowieckie - 30 oraz dolnośląskie i śląskie po 24.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 1 przypadek śmiertelny. To mieszkaniec z powiatu krapkowickiego.
Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 878 276. Do tej pory zmarły 74 734 osoby, a wyzdrowiało 2 649 535. W szpitalach pozostaje 1671 pacjentów, z czego 253 wymaga podłączenia do respiratora.
W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 31 łóżek i 9 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest 235, a respiratorów 19.
Władze gminy Kluczbork zachęcają mieszkańców do szczepienia się przeciwko koronawirusowi. W ostatnim czasie tempo akcji znacznie spadło. Do tej pory co najmniej jedną dawkę otrzymało 14 551 osób. W pełni zaszczepionych jest ponad 10 tysięcy osób, co daje 28 procent liczby mieszkańców tej gminy. Dostępność szczepionek jest teraz bardzo duża. - Tylko w mieście zaangażowano do szczepień cztery przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej - mówi wiceburmistrz Dariusz Morawiec. Przychodnie prowadzące szczepienia to: ANMED, MEDYK, Puls i w szpitalu Vital Medic. Specjaliści są zgodni, że szczepienia to jedyna szansa na zminimalizowanie czwartej fali COVID-19 jesienią.
Kolejna inwestycja w sprzęt nyskim szpitalu. Dzięki wsparciu ze strony Grupy Azoty ZAK, lecznica mogła kupić aparaturę wspomagającą leczenie między powikłań związanych z koronawirusem. Spółka przekazała placówce 108 tysięcy złotych, co pozwoliło kupić kardiomonitor, umożliwiający kontrolę parametrów życiowych pacjentów odbywających seanse lecznicze w komorze hiperbarycznej. Jak wyjaśnia ordynator nyskiego SOR-u Kazimierz Błoński, zakupiony sprzęt jest rzadko spotykany w polskich szpitalach.
Nyski szpital dysponuje komorą hiperbaryczną. Jest ona stosowana nie tylko w leczeniu powikłań po COVID-19, ale pomaga także między innymi pacjentom po udarach, oparzeniach, czy zawałach serca.
W Polsce mamy już ponad 10 milionów osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ogółem wykonano już przeszło 25 milionów szczepień przeciw koronawirusowi.
Koronawirus w Polsce - stan na 17 czerwca [Autor: Adam Ziemienowicz, źródło: PAP]