Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-03-18, 20:47 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: Rośnie liczba zakażeń. 9 placówek w województwie przywraca łóżka dla pacjentów z COVID-19

Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay]
Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 18 marca [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 18 marca [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
7 zgonów i 637 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 278 kolejnych infekcjach i śmierci 356 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 78 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 278 osób.
Według danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 7 przypadków śmiertelnych. To czterech mieszkańców Opola oraz po jednym mieszkańcu powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, kluczborskiego i opolskiego.

Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie mają: powiat kędzierzyńsko-kozielski (107), powiat opolski (70) i Opole (62). W powiecie strzeleckim zaraziło się 49 osób, w głubczyckim 42, a w nyskim oraz krapkowickim po 32. Koronawirusa zdiagnozowano również u 31 mieszkańców powiatu kluczborskiego, 22 z powiatu oleskiego i 20 z powiatu brzeskiego. Zakażenie ma także po 15 osób zamieszkujących powiaty: prudnicki i namysłowski.

W kraju najwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim (4408), śląskim (3788) i wielkopolskim (2493).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 1 984 248. Do tej pory zmarło 48 388 osób, a wyzdrowiało 1 603 832. W szpitalach pozostaje 21 858 pacjentów, z czego 2190 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajęte przez pacjentów z COVID-19 są 432 łóżka i 44 respiratory. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 233, a respiratorów 22.

Od poniedziałku (22.03) szpital w Koźlu zostaje przekształcony na placówkę jednoimienną zakaźną. Będą tam leczeni tylko pacjenci zarażeni koronawirusem. Ten szpital już dwukrotnie był dedykowany tylko takim chorym, przez kilka miesięcy działał w formie hybrydowej, przyjmując na niektóre oddziały również pacjentów niecovidowych. Żeby utworzyć w sumie 19 miejsc na oddziale intensywnej opieki, szpital potrzebuje jeszcze najmniej 4 anestezjologów.

Dodatkowo, od poniedziałku (22.03) oddziały wewnętrzne w Krapkowickim Centrum Zdrowia i w szpitalu powiatowym w Strzelcach Opolskich również mają zostać przekształcone w tzw. covidowe. W ZOZ-ie w Nysie wyznaczono 2 kolejne covidowe łóżka. Pacjentów z COVID-19 ma leczyć także Stobrawskie Centrum Medyczne, tam przygotowanych ma być 70 łóżek, a w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku i Namysłowskim Centrum Zdrowia po 54 łóżka. Prudnickie Centrum Medyczne zabezpieczy 35 łóżek, szpital w Strzelcach Opolskich 30 miejsc, a SP ZOZ Głuchołazy będzie w stanie przyjąć 20 pacjentów z koronawirusem. Wojewoda Sławomir Kłosowski zawnioskował także do Ministerstwa Zdrowia o zmianę decyzji odnośnie ozimskiego Szpitala im. Świętego Rocha w sprawie 36 dodatkowych łóżek.

Szpital tymczasowym w Opolu zaczyna się poważnie zapełniać. Na OIOM-ie pozostało już tylko jedno wolne miejsce, zajętych jest 9 łóżek. Natomiast w części ogólnej zajętych jest 40 łóżek, co oznacza, że wolnych pozostało osiem. Nie wiadomo, czy kolejne zostaną włączone do leczenia pacjentów, bo nadal brakuje kadry medycznej. W poszukiwanie i pozyskanie kadry medycznej do szpitala włączył się wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który już dwa razy apelował publicznie do lekarzy. Do tej pory na apel odpowiedziało 2 anestezjologów.

Rodzice mogą ponownie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca. Zasiłek można otrzymać, gdy placówka edukacyjna jest zamknięta lub pracuje
w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemicznego. Jednak świadczenie nie należy się, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców. W ubiegłym roku do opolskiego ZUS-u wpłynęło prawie 49 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy.

- W dwóch przedszkolach oraz w domu dziecka w Opolu wykryto zakażenia koronawirusem - informuje opolski ratusz. Chory na COVID-19 jest nauczyciel z przedszkola nr 55. Z tego powodu sanepid zdecydował o kwarantannie grupy sześciolatków, to w sumie 24 dzieci. Kwarantanna potrwa do 22 marca. Z kolei w przedszkolu nr 14 pozytywny wynik testu ma dziecko z grupy sześciolatków. - Tam kwarantanna 23 dzieci potrwa do 25 marca - informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta Opola. Kwarantanną objęto również Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą Domu Dziecka na Pasiece ze względu na pozytywny wynik u jednego z opiekunów. Mieszka tam aktualnie 10 wychowanków. Ich stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń. Tu kwarantanna potrwa do 21 marca.

Dyrektorzy czterech placówek medycznych, anestezjolodzy oraz dyrektor opolskiego oddziału NFZ. To członkowie powołanego wczoraj (17.03) przez wojewodę opolskiego zespołu do spraw zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 w rejonie. Ich zadaniem będzie przede wszystkim monitorowanie obecnej sytuacji epidemiologicznej i pomoc w pozyskaniu kadry medycznej w leczeniu pacjentów zakażonych.

Zapadła również decyzja o utworzeniu specjalnej grupy ekspertów, którzy językiem matematycznym opiszą możliwe warianty rozwoju zakażeń SARS CoV-2 w regionie. Na Uniwersytecie Opolskim powstanie pięcioosobowy Zespół Modelowania Matematycznego, który wskaże na potencjalne scenariusze rozwoju epidemii w regionie.

Zdalna nauka została przedłużona. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Do nauki w domach wracają uczniowie klas od I do III szkoły podstawowej. Dla wszystkich uczniów nauka zdalna zostaje przedłużona do 11 kwietnia. Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska mówi, że uczniowie szkół sportowych, mistrzostwa sportowego i klas sportowych także będą się uczyli zdalnie.

Koronawirus w Polsce stan na 18 marca [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 18 marca [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Zobacz także

2024-10-16, godz. 19:10, Gospodarka Mieszkańcy Gotartowa zyskają wielofunkcyjną strefę aktywności. Budowa do połowy 2025 roku Edukacja, rekreacja oraz integracja społeczna. Takie mają być funkcje budowanej strefy aktywności w Gortatowie. » więcej 2024-10-16, godz. 15:57, Gospodarka "Z PRL-u do nowoczesnych wnętrz". Kluczborskie starostwo wyremontowało domy dziecka 5,5 miliona złotych kosztowały w sumie gruntowne remonty domów dziecka w Bąkowie i Bogacicy oraz Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji w Kluczborku. To jednostki podległe starostwu. W Bogacicy odnowiono między innymi całe piętro. » więcej 2024-10-15, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Profilaktyki nigdy dość. Różowy Marsz Nadziei w Kluczborku, czyli kobiety namawiają do badań [ZDJĘCIA] 25. raz ulicami Kluczborka przeszedł Różowy Marsz Nadziei z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. » więcej 2024-10-15, godz. 11:56, Patronaty - polecamy Marzą Ci się warsztaty z jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów w Polsce? Przyjedź w niedzielę do Kluczborka! Otwarte warsztaty muzyczne oraz koncert projektu Leszek Cichoński Guitar Workshop z gościnnym udziałem Jose Torresa - to wydarzenia, które już w najbliższą niedzielę (20.10) odbędą się w Sali Kameralnej Centrum Kultury w Kluczborku… » więcej 2024-10-11, godz. 18:00, Sport i turystyka MKS Kluczbork zagra z Ślęzą Wrocław o III-ligowe punkty. "Chcemy iść za ciosem" Opromieniony wygraną 6:0 z Karkonoszami Jelenia Góra, MKS Kluczbork czeka na sobotni (12.10) mecz ze Ślęzą Wrocław. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »