Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-01-04, 14:15 Autor: Witold Wośtak

Odmrożenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. W oleskim szpitalu liczą na brak nowych infekcji personelu

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie [fot. Joanna Matlak]
Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie [fot. Joanna Matlak]
54 łóżka Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku przywrócono do normalnego funkcjonowania po ich wcześniejszym przeznaczeniu do walki z COVID-19.
To jeden z etapów uwalniania łóżek, wobec malejącej liczby nowych zakażeń. Pacjenci są przyjmowani na Oddział Wewnętrzny, Chirurgii Ogólnej, Pediatryczny i Laryngologiczny.

- Cały szpital musiał zostać wyłączony, bo nie dało się prowadzić jednocześnie normalnej działalności - mówi starosta Mirosław Birecki.

- Wcześniej przeprowadzono oczywiście szeroką dezynfekcję wszystkich pomieszczeń, ponieważ mieliśmy bardzo dużą grupę - ponad 40 osób - pacjentów covidowych. Udało nam się to wszystko zabezpieczyć. Co do pacjentów z koronawirusem, część została przetransportowana do innych miejsc, a część wyszła ze szpitala. Od 2 stycznia szpital funkcjonuje więc normalnie.

Piotr Pośpiech, były starosta kluczborski, dziś radny powiatowy PSL, przyjął tę informację z ulgą. - Od końca października byliśmy zupełnie pozbawieni opieki medycznej - przekonuje.

- Wszystko to w okolicznościach pustego budynku, który stoi po zamknięciu oddziału ginekologiczno-położniczego. Tam spokojnie można było ustawić 50 łóżek. Poza tym szpital Vital Medic stał pusty, a był zainteresowany. Tam również była szansa ustawienia co najmniej 100 łóżek wraz z pełną diagnostyką wysokospecjalistyczną. Uważam tę decyzję za kuriozalną.

Sprawdziliśmy też, jak wygląda sytuacja Szpitala Powiatowego w Oleśnie. Dyrektor Andrzej Prochota zaznacza, że szpital nie zamroził normalnej działalności, a ograniczenia wynikały z zakażeń i kwarantanny personelu.

- Mam nadzieję, że absencja będzie coraz mniejsza. To wiąże się z faktem, że znaczna część personelu przechorowała tego koronawirusa i ma aktywne przeciwciała. Poza tym rozpoczęliśmy szczepienia, gdzie w grupie zerowej jest oczywiście personel szpitala. Liczę, że nie będzie już absencji chorobowych, które wymusiłyby zamknięcie któregokolwiek z oddziałów.

Przypomnijmy, funkcjonujący szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu może przyjąć 150 osób ciężko przechodzących infekcję COVID-19.
Mirosław Birecki
Piotr Pośpiech
Andrzej Prochota

Zobacz także

9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »