Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych powstanie w prudnickim obiekcie zakonu bonifratrów. Inicjatywę wspiera starostwo. Przychylny jest samorząd województwa, który dysponuje pieniędzmi na ten cel. W budynku zakonu od niedawna funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej.
- Mamy 50 podopiecznych o różnym stopniu niepełnosprawności – mówi Anna Szewczyk, kierownik WTZ w Prudniku. – Naszym celem jest rehabilitacja społeczno-zawodowa. Mamy 10 pracowni, w tym jedyną w Polsce pracownię opiekuńczo-pielęgnacyjną. Po dwóch latach funkcjonowania mamy kolejkę oczekujących na przyjęcie do WTZ. Widzimy, jak ich uczestnicy się zrehabilitowali zawodowo. Mają potencjał, aby przejść do następnego etapu.
Tym etapem będzie ZAZ – mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Uczestnicy WTZ będą mieli szansę uzyskać pracę w ZAZ, czyli otrzymywać dochód i być zatrudnionymi na zasadach Kodeksu pracy. Na utworzenie takiego stanowiska pracy, dla jednego pracownika, można otrzymać z budżetu państwa 16 tys. zł.
Z wnioskiem o utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Prudniku wystąpi konwent bonifratrów. Zatrudnionych ma być 25 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Obecnie na Opolszczyźnie funkcjonuje pięć takich zakładów. Do 90 procent kosztów ich działalności pokrywa państwo i samorząd lokalny. Resztę muszą wypracować.