Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-23, 17:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Utworzenie ZAZ da możliwość zarobkowania niepełnosprawnym z powiatu prudnickiego

Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych powstanie w prudnickim obiekcie zakonu bonifratrów. Inicjatywę wspiera starostwo. Przychylny jest samorząd województwa, który dysponuje pieniędzmi na ten cel. W budynku zakonu od niedawna funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej.
- Mamy 50 podopiecznych o różnym stopniu niepełnosprawności – mówi Anna Szewczyk, kierownik WTZ w Prudniku. – Naszym celem jest rehabilitacja społeczno-zawodowa. Mamy 10 pracowni, w tym jedyną w Polsce pracownię opiekuńczo-pielęgnacyjną. Po dwóch latach funkcjonowania mamy kolejkę oczekujących na przyjęcie do WTZ. Widzimy, jak ich uczestnicy się zrehabilitowali zawodowo. Mają potencjał, aby przejść do następnego etapu.

Tym etapem będzie ZAZ – mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Uczestnicy WTZ będą mieli szansę uzyskać pracę w ZAZ, czyli otrzymywać dochód i być zatrudnionymi na zasadach Kodeksu pracy. Na utworzenie takiego stanowiska pracy, dla jednego pracownika, można otrzymać z budżetu państwa 16 tys. zł.

Z wnioskiem o utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Prudniku wystąpi konwent bonifratrów. Zatrudnionych ma być 25 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Obecnie na Opolszczyźnie funkcjonuje pięć takich zakładów. Do 90 procent kosztów ich działalności pokrywa państwo i samorząd lokalny. Resztę muszą wypracować.
Anna Szewczyk
Jolanta Barska

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »