Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-08-23, 17:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Utworzenie ZAZ da możliwość zarobkowania niepełnosprawnym z powiatu prudnickiego

Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Budynek konwentu bonifratrów w Prudniku. Powstanie tam Zakład Aktywności Zawodowej [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pracownia ceramiczna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych powstanie w prudnickim obiekcie zakonu bonifratrów. Inicjatywę wspiera starostwo. Przychylny jest samorząd województwa, który dysponuje pieniędzmi na ten cel. W budynku zakonu od niedawna funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej.
- Mamy 50 podopiecznych o różnym stopniu niepełnosprawności – mówi Anna Szewczyk, kierownik WTZ w Prudniku. – Naszym celem jest rehabilitacja społeczno-zawodowa. Mamy 10 pracowni, w tym jedyną w Polsce pracownię opiekuńczo-pielęgnacyjną. Po dwóch latach funkcjonowania mamy kolejkę oczekujących na przyjęcie do WTZ. Widzimy, jak ich uczestnicy się zrehabilitowali zawodowo. Mają potencjał, aby przejść do następnego etapu.

Tym etapem będzie ZAZ – mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Uczestnicy WTZ będą mieli szansę uzyskać pracę w ZAZ, czyli otrzymywać dochód i być zatrudnionymi na zasadach Kodeksu pracy. Na utworzenie takiego stanowiska pracy, dla jednego pracownika, można otrzymać z budżetu państwa 16 tys. zł.

Z wnioskiem o utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Prudniku wystąpi konwent bonifratrów. Zatrudnionych ma być 25 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Obecnie na Opolszczyźnie funkcjonuje pięć takich zakładów. Do 90 procent kosztów ich działalności pokrywa państwo i samorząd lokalny. Resztę muszą wypracować.
Anna Szewczyk
Jolanta Barska

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »