Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-19, 10:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Śmieci przybywa, a z ich segregacją jest coraz większy problem

Pojemniki na odpady komunalne w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pojemniki na odpady komunalne w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Przestajemy segregować odpady, natomiast przybywa śmieci odbieranych z gospodarstw domowych. Z problemem tym borykają się też opolskie gminy. Unijne wymogi nakładają obowiązek uzyskiwania coraz wyższego poziomu recyklingu. Ustawowym zadaniem gmin jest też dopilnowanie przestrzegania segregacji śmieci.
- Problemem jest egzekwowanie tych przepisów od wspólnot mieszkaniowych – przyznaje burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Najlepiej segregacja odpadów przestrzegana jest w domach jednorodzinnych. Rzadko zdarza się, aby ktoś zlekceważył, co powinno być w danym pojemniku. Niestety w zabudowie zwartej, w budynkach komunalnych czy spółdzielczych ciągle będzie ten problem, aż wspólnota mieszkaniowa dostanie karę finansową.

Unijne przepisy nakładają na gminy obowiązek osiągania określonego pułapu recyklingu odpadów komunalnych. W tym roku jest to 35 procent, a za dwa lata wyniesie już 55 procent.

- W ostatnich latach obserwujemy znaczny spadek segregacji odpadów komunalnych - mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Duża część tych problematycznych gniazd, gdzie nie ma tej segregacji, są to kontenery, które obsługuje nasz Zakład Usług Komunalnych. Różne śmieci wyrzucają tam lokatorzy mieszkający w lokalach komunalnych i socjalnych gminy. W przypadku nałożenia kar, to właściwie karalibyśmy ZUK, czyli własną spółkę.

Gminy odpowiadają za prawidłowe zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie uzyskując odpowiedniego wskaźnika recyklingu narażają się na kary finansowe. Natomiast ogromnym problemem są też mieszkańcy unikający opłat za odbiór odpadów. W Polsce może być to nawet 7 mln osób – podaje Portal Samorządowy.
Edward Szupryczyński
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »