Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-10, 20:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach

[fot.Pixabaya]
[fot.Pixabaya]
Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł.
Nowe stawki płac w samorządach wprowadziło rozporządzenie rządu. Natomiast możliwości płacowe gmin i powiatów uzależnione są od ich dochodów.

- Planując tegoroczny budżet gminy uwzględniliśmy ustawowe podwyżki płac - wyjaśnia burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Każdy otrzymał w styczniu 480 złotych i 120 w lipcu. Zabezpieczone było 600 złotych brutto do pensji zasadniczej. Były lata, że to wszystko się spłaszczyło, gdy nagle najniższe wynagrodzenie poszło w górę, a nie stać nas było wszystkim pracownikom dać podwyżki. Wówczas osoby z najniższych stanowisk zaczęły zarabiać tyle, co urzędnik odpowiadający za milionowe inwestycje.

Problemem samorządowców stają się urzędnicze wakaty na stanowiskach, gdzie wymagane są specjalistyczne uprawnienia. Szczególnie dotyczy to prowadzenia spraw związanych z budownictwem.

– Blisko rok poszukiwaliśmy geodety – wskazuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Udało nam się rozstrzygnąć konkurs i mamy geodetę powiatowego, naczelnika wydziału. Miniony rok był rzeczywiście trudny. Powstały pewne zaległości. Trudności z zatrudnieniem geodetów z uprawnieniami wynikają z faktu, że poziom wynagrodzeń, które mogą zaoferować samorządy, dalece odbiega od tego w prywatnych firmach.

Decyzją rady ministrów samorządy lokalne otrzymają dodatkowo ponad 14 mld zł. Dochody te mają wesprzeć realizację zadań publicznych. Samorządy same zdecydują, na co przeznaczą te pieniądze.
Edward Szupryczyński
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
48495051525354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »