Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2019-09-15, godz. 19:27, Gospodarka Na 24.Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła w Prudniku doceniono najlepszych wystawców i producentów Tłumy Polaków i Czechów odwiedziły tegoroczne 24. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród” w Prudniku. Od piątku (13.09) ponad 100 wystawców z różnych zakątków naszego kraju prezentowało w hali Obuwnik… » więcej 2019-09-14, godz. 15:29, Gospodarka Od miodów po dachy i ogrody. Ruszyły prudnickie Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła. "Mamy w czym wybierać" Dachy, okna, kwiaty, wędliny, regionalne przetwory, czy ręcznie malowana porcelana - to tylko kilka z kilkuset produktów, które od piątku (13.09) prezentowane są na 24. Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region w Prudni… » więcej 2019-09-13, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Ostatnie dni głosowania na propozycje do prudnickiego budżetu obywatelskiego Jeszcze tylko do poniedziałku (16.09) można oddać głos na propozycje do budżetu obywatelskiego w Prudniku. Na inicjatywy obywatelskie przygotowano w tym roku w sumie 400 tysięcy złotych. Głosować można poprzez aplikację dostępną… » więcej 2019-09-11, godz. 18:00, Gospodarka Prudnik: dzierżawa lokalu od gminy ma być łatwiejsza i tańsza. "Chcemy wyjść naprzeciw przedsiębiorcom". Najpierw musieli wylicytować klucz, a dopiero potem płacili za czynsz - w taki sposób prudniccy przedsiębiorcy mogli wydzierżawić lokal od gminy. To wiązało się z dodatkowymi kosztami, z którymi nie mogli poradzić sobie lokalni… » więcej 2019-09-11, godz. 15:20, Wiadomości z regionu Wspólne działania kilku służb na polsko-czeskim pograniczu. Powodem kontrole przewożonych odpadów Na pograniczu polsko-czeskim trwa akcja DEMETER V. Jej głównym celem jest kontrola legalności przewożonych odpadów pod kątem zagrożenia ludzkiego zdrowia, życia oraz zanieczyszczenia środowiska. » więcej
265266267268269270271
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »