Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2019-09-23, godz. 19:15, Gospodarka Powiat czekał na rządowe pieniądze, teraz ma niewiele czasu na ich wydatkowanie Nie będzie łatwo spełnić warunki finansowej strony przebudowy drogi Biała - Górka Prudnicka. Niedawno powiat prudnicki otrzymał na ten cel 4,167 mln złotych dotacji z Fundusz Dróg Samorządowych. » więcej 2019-09-22, godz. 10:56, Gospodarka Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pograniczu polsko - czeskim, kontrole legalności przewożenia odpadów, które mogą… » więcej 2019-09-20, godz. 14:00, Wiadomości z regionu W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji rodzin, gdzie występuje m.in. zagrożenie utraty możliwości opieki nad… » więcej 2019-09-20, godz. 12:15, Gospodarka Starostwo powiatowe w Prudniku po raz kolejny ogłosiło przetarg na remont drogi Trzebina-Skrzypiec Na tę inwestycję drogową prudnickie starostwo otrzymało spore dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Droga Trzebina - Skrzypiec to odcinek, który liczy około 6 kilometrów. » więcej 2019-09-20, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Gotowy jest już Prudnicki Szlak Miejski."Szykujemy sporo niespodzianek dla mieszkańców i turystów" Trasa prudnickiego szlaku liczy około 5 kilometrów. To ostatni etap realizowanego przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik polsko-czeskiego projektu. Szlak miejski można podzielić na dwa odcinki: atrakcje w centrum miasta i historię… » więcej
262263264265266267268
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »