Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2019-10-03, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany. Wkrótce papież ogłosi datę i miejsce Papież Franciszek 3 października zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich oficjalnie uznaje cud za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tym samym zakończył się ostatni etap procesu beatyfikacji. » więcej 2019-10-03, godz. 08:39, Wiadomości z regionu Zostając dawcą komórek macierzystych możemy uratować życie chorym na nowotwory w kraju i za granicą Do ratowania życia przyczynia się kadra i uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Od czterech lat szkoła prowadzi akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Informacje o takich osobach gromadzone… » więcej 2019-10-02, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Festiwal Radości w Prudniku. Niepełnosprawni mają wiele talentów Występy estradowe wokalistów i zespołów, wystawa rękodzieła oraz warsztaty muzyczne złożyły się na Festiwal Radości w Prudniku. Zakończ się tam pierwszy Prudnicki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie… » więcej 2019-10-02, godz. 08:15, Wiadomości z regionu NBP uczy o pieniądzach i wychodzi do mieszkańców regionu. Trwają Dni Otwarte Ruszył cykl Dni Otwartych organizowanych przez Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Opolu. W ramach akcji wyjazdowych pracownicy opolskiego NBP odwiedzili już mieszkańców Kluczborka i Prudnika. » więcej 2019-10-01, godz. 17:49, Wiadomości z regionu „Zwyciężył kto miłuje, kto nienawidzi przegrał”. Przesłanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest ponadczasowe [FILM, ZDJĘCIA] Nadal aktualne jest nauczanie społeczne i religijne kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymasowi Tysiąclecia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Zorganizowano ją w 65. rocznicę jego uwięzienia w Prudniku-Lesie. Konferencja… » więcej
259260261262263264265
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »