Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2020-08-21, godz. 17:26, Wiadomości z regionu Koronawirus u duchownego z Twardawy, parafianie powinni zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia Jeden z duchownych z gminy Głogówek jest zarażony koronawirusem. Prudnicki sanepid wystosował w tej sprawie komunikat. Adresowany jest do wiernych, którzy od 7 do 18 sierpnia byli uczestnikami obrzędów religijnych parafii w Twardaw… » więcej 2020-08-20, godz. 19:15, Gospodarka Cztery opolskie gminy otrzymały dofinansowanie na budowę dróg rolnych, a prudnickie starostwo pieniądze na zakup oprogramowania od gruntów rolnych Kolejne gminy w naszym województwie otrzymały dofinansowanie na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Tym razem pieniądze trafiły do gmin: Pokój, Kolonowskie i Olszanka. Dodatkowo 14 tysięcy złotych wpłynie do Starostwa Powiatowego… » więcej 2020-08-20, godz. 14:39, Wiadomości z regionu Kolejne pieniądze na bioróżnorodność przyznane. 4 miliony złotych na południe regionu Prawie 4 miliony złotych na rozwój bioróżnorodności trafi do gmin na południu Opolszczyzny. Dzięki unijnemu wsparciu Nysa, Prudnik, Głuchołazy i Głogówek będą mogły rozwijać swoje walory przyrodnicze, jak i turystyczne. » więcej 2020-08-20, godz. 09:00, Gospodarka Samorząd Prudnika przygotowuje się do skanalizowania Szybowic. Inwestycja za 13 mln złotych 13 mln złotych ma kosztować budowa kanalizacji w Szybowicach w gminie Prudnik. Inwestycję uda się zrealizować dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu. Zadanie to zrealizuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który jest spółką… » więcej 2020-08-19, godz. 07:30, Wiadomości z regionu W Prudniku podsumowano kolejny dzień opolskiej pielgrzymki. Przypominano przesłania z wizyt Prymasa Tysiąclecia na Opolszczyźnie 'Błogosławiony Prymas Tysiąclecia' - pod takim hasłem przebiegł trzeci dzień 44. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. Zakończenie kolejnego etapu wydarzenia odbyło się w prudnickim sanktuarium św. Józefa, miejscu symbolicznym… » więcej
200201202203204205206
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »