Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2020-10-02, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Zaniedbany zamek w Łące Prudnickiej stwarza zagrożenie dla kierowców i pieszych. Właściciel ignoruje zalecenia konserwatora zabytków W ruinę zamienia się zamek w Łące Prudnickiej. Zaniepokojeni tym są mieszkańcy wioski oraz lokalni pasjonaci historii. Zabytek oraz drzewa przyległego parku są zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi. Z interpelacją w tej sprawie wystąpił… » więcej 2020-10-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dowódca bohaterskiej obrony City Hall w Karbali honorowym obywatelem Prudnika Pułkownik Grzegorz Kaliciak został Honorowym Obywatelem Gminy Prudnik. Nadanie mu tego tytułu uchwaliła tamtejsza rada miejska. W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego służył w Iraku i Afganistanie. Zasłynął dowodząc obroną ratusza… » więcej 2020-10-01, godz. 08:45, Gospodarka Prudnik: rozszerzając zakres ulg podatkowych gmina zachęca do tworzenia nowych miejsca pracy Zwiększony został pakiet wsparcia dla małych i średnich firm w gminie Prudnik. Uchwałę o takiej pomocy przyjęła tamtejsza rada miejska. Ulgi dotyczą zwolnień z podatku od nieruchomości.  » więcej 2020-10-01, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Prudnik korzysta na współpracy z Czechami. Będą nowe tereny rekreacyjne Nowe tereny rekreacyjne powstaną w Prudniku. Będą efektem transgranicznego projektu, który uzyskał unijne dofinansowanie. Wnioskodawcą jest miasto Krnov, a partnerem gmina Prudnik. » więcej 2020-09-30, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom… » więcej
194195196197198199200
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »