Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2021-09-10, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Prudnik włącza się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa to „Smaki Dziedzictwa”. Z tej okazji prudnickie muzeum zorganizowało wystawę pt. „Prudnickie smaczki”. Pracownicy muzeum wyszukali - nie tylko kulinarne - prudnickie sma(cz)ki w starych… » więcej 2021-09-10, godz. 10:08, Kultura i rozrywka Koncert beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie. Radio Opole włącza się w uroczystości, będziemy na miejscu! Na niedzielę (12.09) w Warszawie zaplanowano beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Także w Prudniku-Lesie odbędą się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Prudnicki Ośrodek Kultury wraz z gminą Prudnik i Sanktuarium św… » więcej 2021-09-09, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Opiekowała się wujkiem, który miał fortunę. Wszystko wypłaciła z banku, choć nie mogła. Ruszył proces Monika N. opiekowała się swoim schorowanym wujkiem. Miała jego pełnomocnictwa, które były ważne tylko tak długo, jak mężczyzna żył. Po jego śmierci 43-letnia kobieta poszła do banku, nie przyznała się do tego, że jej wujek… » więcej 2021-09-09, godz. 16:40, Gospodarka Szybowice doczekały się kanalizacji. W ciągu 9 lat sieć ma dotrzeć do każdej miejscowości w gminie Prudnik Mieszkańcy kolejnej miejscowości w gminie Prudnik mogą już korzystać z sieci kanalizacyjnej. » więcej 2021-09-06, godz. 18:30, Gospodarka Na południu regionu powstanie 1000 nowych mieszkań. 10 gmin utworzyło spółkę, która skorzysta z rządowego wsparcia w ramach SIM W Prudniku podpisano umowę na utworzenie spółki, która zbuduje mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W ten sposób w 10 gminach z południa Opolszczyzny ma powstać ponad 1000 lokali. » więcej
158159160161162163164
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »