Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-12-29, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Gminy chcą, aby wymiana kopciuchów na piece ekologiczne przyśpieszyła

Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Prudnika w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Nadal w sezonie grzewczym powietrze zanieczyszczają przydomowe piece. Borykają się z tym m.in. przygraniczne opolskie gminy. Również tam samorządy lokalne dopłacają do wymiany pieców na ekologiczne. Jednak tych funduszy było dotąd za mało, aby zimą jakość powietrza uległa diametralnej poprawie.
- Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się zlikwidować 20 procent tzw. kopciuchów - mówi wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Szacuję, że w indywidualnym i zbiorowym zamieszkaniu mamy ok. 1000 pieców węglowych. Teraz weszliśmy w projekt marszałkowski i w 2021 roku planujemy już taki epokowy skok. To będzie inwestycja na ponad dwa miliony złotych, wymiana kilkuset pieców. Ostatnio strona rządowa ogłosiła, że piece węglowe mają zniknąć w miastach do 2030 roku, a na wioskach do 2040.

Walka z zanieczyszczaniem powietrza jest też jednym z priorytetów władz Prudnika.

- Nasz program przewiduje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych - mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. – Skierowany jest szczególnie do wspólnot w ścisłym centrum miasta, gdzie jeszcze mamy dużo tych nieekologicznych źródeł ciepła. Aby podłączyć się do Zakładu Energetyki Cieplnej i przejść na systemowe ogrzewanie miejskie można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ostatnich miesiącach pierwsza z prudnickich wspólnot mieszkaniowych skorzystała z dofinansowania gminy i podłączyła się do miejskiej ciepłowni. Pewną barierą jest to, że zgodę na taką inwestycję muszą wyrazić wszyscy lokatorzy danej wspólnoty mieszkaniowej.
Roman Sambor
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2021-12-03, godz. 08:00, Wiadomości z regionu W zimie pamiętajmy też o warunkach, w jakich przebywają zwierzęta Niskie temperatury są trudne nie tylko dla ludzi, ale także dla pozostających poza domem zwierząt. Zwraca na to uwagę prudnicka policja. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że zwierzę nie jest rzeczą i również cierpi w złych… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52, Kultura i rozrywka "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Stolarczyk, pracownik Muzeum Ziemi… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45, Gospodarka Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą wspólnie organizować komunikację pasażerską Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki i prudnicki oraz gminy: Branice, Głogówek, Głubczyce, Kietrz, Lubrza… » więcej 2021-11-25, godz. 09:10, Wiadomości z regionu Radni Prudnika zajmą się pomysłem na bezpłatną komunikację autobusową. "To może pomóc zredukować zanieczyszczenie miasta spalinami" Darmowa komunikacja miejska dla wszystkich ma być wprowadzona w Prudniku. Takie udogodnienie dla mieszkańców mają np. znajdujące się po sąsiedzku Głuchołazy. Prudnik jest rozległym miastem. W pagórkowatym terenie peryferyjnie położone… » więcej 2021-11-23, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni chcą się dzielić swoimi talentami i dawać dużo radości odbiorcom ich umiejętności artystycznych. "Nikt nie jest gorszy" Rozpoczął się II Prudnicki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbywa się pod hasłem „Festiwal Radości”. Gościem tego wydarzenia jest Teatr Exit z Krakowa, w którym grają osoby o różnym stopniu… » więcej
144145146147148149150
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »